آزمایش در منزل غرب تهران

با ما همراه شوید تا بیشتر با آزمایش در منزل در غرب تهران آشنا شوید.

اگر آزمایش هایی که انجام میدهیم و نتایج به دست آمده از آنها، از دقت کافی برخوردار باشند، اهمیت بسیاری در تشخیص بیماری و بررسی روند درمان آن دارد. صرفا انجام آزمایش فقط برای یافتن بیماری نیست، گاهی برای اطمینان از سلامتی مان به آزمایشهای مختلف تن میدهیم.

مجموعه آلفا طب با اخذ مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و با در اختیار داشتن کادر متخصص و مجرب آماده است تا در سریع ترین زمان ممکن برای ارائه خدمات پزشکی و پیرا پزشکی در منزل یا محل کار شما در کنار شما باشد.

تمامی پرسنل دارای مدارک و تضامین کافی نزد شرکت می باشند.

*پوشش دهی کلیه مناطق تهران

*نازل ترین قیمت و بهترین کیفیت

*امکان صدور گواهی برای ارائه به بیمه درمانی شما

تلفن های تماس :

021-22371371 
021-26851095

09124885082

 

 

برای این منظور در برخی مواقع که نیاز به انجام آزمایش و بررسی میزان سلامت خود دارید میتوانید به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه کنید

آزمایش در منزل غرب تهران

و یا به دلایل مختلفی مانند، وجود مسافت طولانی بین شما و آزمایشگاه مورد نظر، به دلیل وجود مشکلات جسمی و حرکتی، کهولت سن، نامطبوع بودن هوا، شلوغی و ترافیک و یا به دلیل شیوع بیماری همه گیر کرونا که امروزه به یکی از دلایل مهم جلوگیری از ورود به محلهای پر تردد شده است،

از یک طرف و تحمل صف انتظار از سوی دیگر باعث گردیده که دیگر افراد تمایلی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه ها ندارند و ترجیح میدهند به راحتی درخواست یک نمونه گیر از آزمایشگاه جهت انجام آزمایش در منزل بدهند.

آزمایش در منزل در غرب تهران این امکان را برای شما فراهم کرده  که در محیط خانه ی خود، با ایمنی خاطر، جهت انجام نمونه گیری های مورد نظرتان اقدام کنید و در اسرع وقت دقیق ترین نتایج آزمایش خود را دریافت کنید.

برای آشنایی با انواع آزمایش هایی که قابلیت انجام آن ها در منزل وجود دارد و همچنین  آزمایش در منزل در غرب تهران و مزایای آن با ما همراه باشید.
آزمایش در منزل در غرب تهران چیست؟
دلایل انجام آزمایش در منزل در غرب تهران؟
برای پذیرش و انجام نمونه گیری و آزمایش در منزل در غرب تهران باید چه کرد؟
مراحل انجام نمونه گیری در منزل در غرب تهران؟
هزینه آزمایش در منزل در غرب تهران چقدر می باشد؟
نحوه جواب دهی نتایج آزمایش در منزل در غرب تهران؟
چه آزمایش هایی در منزل انجام می شود؟
انواع آزمایش ها و نحوه نمونه گیری و انجام آن ها؟
شرایطی که فرد بیمار برای انجام آزمایش در منزل در غرب تهران باید داشته باشد؟
سوالات متداول انجام آزمایش در منزل در غرب تهران؟
نتیجه گیری

 

آزمایش در منزل در غرب تهران چیست؟

آزمایش در منزل یکی از خدمات جدیدی است که امروزه توسط آزمایشگاه ها در اختیار مردم قرار گرفته و این امکان را فراهم می کند که برای انجام نمونه گیری و دریافت نتیجه آزمایشات دیگر نیازی به مراجعه حضوری آزمایشگاه نباشد.

آزمایش در منزل در غرب تهران چیست؟

این امکان در کنار فراهم آوردن شرایط انجام آزمایش برای افرادی که به دلایل مختلف مانند عدم توانایی و میانسال بودن یا داشتن بیماری هایی که امکان جابجا شدن وجود ندارد و یا برای افرادی که از محیط آزمایشگاه واهمه دارند و همچنین برای در معرض شلوغی قرار نگرفتن، و یا صرفه جویی در وقت و هزینه رفت و آمد و... به افراد کمک بسیاری میکند.

بعضی از آزمایشگاه ها در مقابل این خدمات پول بسیار کمی دریافت میکنند که برای هزینه ابزار مصرفی، حق الزحمه انجام ازمایش و هزینه رفت و امد متخصص نمونه گیری آزمایشگاه و همچنین جهت هزینه ی فرایند انجام آزمایش می باشد.

امروزه اکثر آزمایشگاه های معتبر و فعال در کشور خدمات انجام آزمایش در منزل را در اختیار متقاضیان قرار می دهند و همچنین انجام آزمایش در منزل در غرب تهران نیز رونق بسیاری یافته است.

برای این که از خدمات نمونه گیری آزمایشگاهی در منزل بهره مند گردید، می توانید هر جایی که حضور دارید و امکان انجام نمونه گیری برای آزمایش فراهم می باشد، مانند خانه یا محل کار، بدون صرف هزینه اضافی و در زمان کوتاه و به دور از شلوغی محیط آزمایشگاه ها نمونه گیری و آزمایش خود را انجام دهید و نتیجه آن را نیز به صورت آنلاین دریافت کنید.

در ادامه اگر ساکن غرب تهران هستید، مزیت انجام آزمایش در منزل در غرب تهران را بیان کرده و در مورد انواع آزمایش ها و نحوه انجام آن ها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

آزمایش های بسیاری در منزل قابل نمونه گیری اند که در اینجا سعی شده مهم ترین آزمایش ها به شما معرفی شود و نحوه گرفتن آزمایش و نتایج آن برای شما بیان شود.

آزمایش در منزل در غرب تهران چیست؟

دلایل انجام آزمایش در منزل در غرب تهران

عموما آزمایشها در صبح انجام میگردد و پس از مراجعه با شلوغی مراکز و حتی ترافیک راه مواجه میشویم، این اتلاف وقت ما را از رسیدگی به سایر فعالیتهای روزانه عقب خواهد انداخت. اما فقط با یک تماس میتوانید هنوز از رختخواب خارج نشده، نمونه گیر را حاضر ببینید.

نگهدارنده ی افراد سالمندی هستید که می دانید رفت و آمد و انتظار چقدر مسبب ناراحتی آنها میشود و به دنبال راهی هستید که برای دادن نمونه ی آزمایشگاهی در کمترین مقدار ناراحتی قرار بگیرند. با به بهره گیری از نمونه برداری در منزل، به این هدف خود خواهید رسید.

کودکان از جمله افرادی هستند که درک درستی از محیط آزمایشگاه نداشته و عموما در این مکانها دچار واهمه و ترس میگردند.

دلایل انجام آزمایش در منزل در غرب تهران

قرارگیری در محیط آشنایی مانند منزل و انجام نمونه گیری، سطح این اضطراب را تا حد زیادی کاهش میدهد و تاثیرات مثبتی بر تفکرات آنها خواهد گذاشت.

با توجه به عدم به کارگیری شرایط مناسب برای معلولان و ناتوانان جسمی، این عزیزان برای رسیدن به آزمایشگاه و ارائه ی نمونه های آزمایشی بسیار با سختی و مشقت همراه هستند. به همین سبب حضور یک نمونه گیر در منزل سبب آرامش و آسایش این قشر جامعه خواهد شد.

دلایل انجام آزمایش در منزل در غرب تهران

ممکن است فرد شاغلی هستید و در زمان مناسب برای انجام آزمایشات مجبورید در محل کارتان حضور داشته باشید، در چنین شرایطی میتوانید از نمونه گیر آزمایشگاه در محل کارتان درخواست تهیه ی نمونه جهت آزمایشات تان بکنید.

دلیل دیگر، صرفه جویی در پول و هزینه ها است. برای مراجعه حضوری به آزمایشگاه شما باید برای سوخت و جابجایی ماشین یا هر وسیله نقلیه دیگری که دارید،. هزینه صرف کنید. این هزینه اگر نیاز به چندین مرتبه مراجعه باشد، بسیار زیاد خواهد شد، که به نفع شما نیست.

مزیت بعدی افزایش میزان دقت در انجام و نتیجه آزمایش ها است. بعضی از افراد هنگام مراجعه حضوری به محل هایی مانند آزمایشگاه فشارشان می افتد و دچار نگرانی می شوند و این در میزان نتایج آزمایش شان تاثیرگذار است.

بویژه در آزمایش های هورمونی این موضوع حائز اهمیت است. آزمایش در محل مورد نظر شما این آشوب ها را کاهش می دهد و استرس شما کم می شود.

دلیل بعدی، حفظ بیشتر سلامت جسم با عدم مراجعه به آزمایشگاه است. همه افراد با همه بیماری ها به آزمایشگاه ها مراجعه می کنند و انواع میکروب ها و ویروس ها در این مکان ها وجود دارد که به دلیل مراجعه مداوم با تهویه هوا و ضد عفونی محیط هیچگاه به صفر نمیرسد.

اگر شما بیمار باشید و برای انجام آزمایش به آزمایشگاه مراجعه کنید، چون بدن شما بر اثر بیماری ضعیف شده است ممکن است مبتلا به بیماری های جدیدی نیز بشوید.

همچنین امکان انتقال بیماری از شما به سایرین وجود دارد. برای کودکان که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است آزمایش در منزل بهترین راه است.

اگر شما دارای سیستم ایمنی بدن ضعیفی هستید و یا در حال درمان با شیمی درمانی هستید و غیره، که نیاز به مراقبت های ویژه دارید، می توانید در صورت ساکن بودن در غرب تهران، آزمایش در منزل در غرب تهران را به راحتی در خانه یا محیط کار انجام دهید و نگران مبتلا شدن به سایر بیماری ها نباشید.

دلایل انجام آزمایش در منزل در غرب تهران

عده بسیاری از افراد وجود دارند که از مراجعه حضوری به آزمایشگاه حس خوبی ندارند و مایل هستند که در محیطی که راحتی بیشتری دارند، تحت نمونه گیری برای آزمایش قرار گیرند.

مزیت بعدی انجام آزمايش در منزل در غرب تهران صرفه جویی در وقت و هزینه افراد است. شهر تهران از شلوغ ترین شهر های ایران است و مراجعه حضوری به مکان هایی که ضرورتی به حضور فرد ندارد، اشتباه است

زیرا در کنار وقت زیادی که هدر می شود تا فرد تحت آزمایش قرار گیرد، باید مدت بسیار زیادی را در ترافیک ها و شلوغی راه بگذراند و تحت عوامل و مشکلات دیگری مانند تصادف، آلودگی هوا، خستگی ناشی از ماندن در ترافیک و مشکلات عصبی قرار میگیرد.

فارغ از این موضوعات ماندن در صف طولانی انتظار برای پذیرش و نوبت گیری آزمایشگاه ها یکی از مشکلات مراجعه حضوری است.

برای پذیرش و انجام نمونه گیری و آزمایش در منزل در غرب تهران باید چه کرد؟

در متن زیر راه های گرفتن نوبت برای انجام آزمایش در منزل در غرب تهران  را برای شما ذکر کرده و شما میتوانید با هر روشی که برایتان راحت تر است، اقدام به گرفتن نوبت نمایید.

برای پذیرش و انجام نمونه گیری و آزمایش در منزل در غرب تهران باید چه کرد؟

مراجعه حضوری:

این حالت همراه بیمار، اگر نسخه ای از پزشک برای انجام آزمایش داشته باشد آن را به آزمایشگاه تحویل داده و بعد از بررسی پذیرش آزمایشگاه و گرفتن توضیحات لازم در باب تاثیر داروهای مصرفی بیمار بر نتیجه آزمایش و حذف مصرف داروهای تداخل دار و تاثیر گذار در نتیجه آزمایش تا هنگام انجام آن و همچنین ناشتا بودن یا نبودن و بسیاری موارد دیگر، هزینه انجام آزمایش را پرداخت و زمان حضور متخصص نمونه گیر آزمایشگاه در محل مورد نظر مشخص می شود.

انجام تماس تلفنی با آزمایشگاه و ارسال نسخه پزشک از طریق راه ارتباطی که آزمایشگاه مشخص میکند. سپس مراحل پذیرش توسط پرسنل آزمایشگاه انجام شده و هزینه به صورت اینترنتی پرداخت می شود.

در نهایت نکات مهم در مورد آزمایش مورد نظر در اختیار شما قرار میگیرد و زمان مراجعه متخصص به منزل یا محل کار شما جهت نمونه گیری مشخص خواهد شد.

نوبت گیری از طریق سایت آزمایشگاه که در این روش به وبسایت آزمایشگاه مراجعه کرده و در قسمت نمونه گیری در منزل در غرب تهران بعد از ثبت اطلاعات لازم و آدرس و اسکن نسخه در صورت داشتن، هزینه را یا به صورت اینترنتی پرداخت کرده و یا پس از مراجعه شخص نمونه گیر به منزل یا محل کار پرداخت خواهید کرد. زمان مراجعه متخصص توسط آزمایشگاه به شما اطلاع داده خواهد شد.

نوبت گیری توسط پیامک که با ارسال پیامی به شماره مشخص شده از سوی آزمایشگاه، اعلام انجام آزمایش در منزل در غرب تهران کرده و آزمایشگاه نتیجه ثبت درخواست و سایر اطلاعات را در اختیار شما قرار خواهد داد.

مراجعه حضوری:

مراحل انجام نمونه گیری در منزل در غرب تهران

1. ثبت درخواست برای پذیرش و انجام نمونه گیری
 2. قبول درخواست توسط آزمایشگاه مورد نظر و تعیین وقت مراجعه شخص نمونه بردار به محل
 3. حضور متخصص نمونه گیری در مکان و زمانی که فرد با آزمایشگاه هماهنگ کرده است
 4. نمونه گیری طبق درخواست و نسخه پزشک  با رعایت استانداردها و اصول بهداشتی
 5. پرداخت هزینه ی نمونه گیری در صورت عدم پرداخت اینترنتی و هزینه ایاب و ذهاب شخص فرستاده شده از سوی آزمایشگاه
 6. ارسال نمونه به آزمایشگاه تحت مراقبت های ویژه ی مربوط به نوع آزمایش به آزمایشگاه و بررسی آن توسط دستگاه های پیشرفته و متخصصین در زمینه آزمایش
 به دست آوردن نتیجه آزمایش و ثبت آن و در اختیار بیمار یا همراه آن قرار دادن به روش های مختلف

هزینه آزمایش در منزل در غرب تهران چقدر می باشد؟

با توجه به این که معمولا تمام هزینه های انجام شده در شهرهای بزرگ از جمله تهران بالاتر از شهرهای کوچک است، باید در نظر بگیرید که خدمات آزمایشگاهی نیز به ناچار پیرو همین اصل میباشد ولی با این وجود هزینه ای که برای انجام نمونه گیری جهت آزمایش در منزل از شما گرفته می شود،

هزینه آزمایش در منزل در غرب تهران چقدر می باشد؟

فقط مقدار اندکی برابر با هزینه ایاب و ذهاب متخصص نمونه گیر به منزل یا محل کار شماست و ممکن است در مواردی بدون هزینه نیز باشد و به عبارت دیگر هیچ گونه هزینه ای برای مراجعه و انجام آزمایش در منزل از شما گرفته نشود و فقط باید هزینه های مربوط به آزمایش های مورد نیازتان و وسایلی که برای انجام آن ها لازم است را پرداخت کنید .

این هزینه ها توسط وزارت بهداشت تعیین شده و سپس از شما گرفته می شود. هزینه های غیر آزمایشگاهی مانند ایاب و ذهاب نمونه گیر به آپشنهای آزمایشگاه، مسافت آن تا منزل شما و برخی موارد دیگر بستگی دارد برای تعیین قیمت نهایی، قبل از اعزام نمونه گیر، از بهای تمام شده ی خدمات مورد نیاز تان اطمینان حاصل کنید.

نحوه جواب دهی نتایج آزمایش در منزل در غرب تهران

همانند انجام نمونه برداری برای مشاهده و دریافت جواب آزمایش نیز نیاز به حضور فرد در آزمایشگاه نمی باشد که این موضوع در جهت آسایش و رفاه حال شما مراجعه کنندگان عزیز می باشد.

برای گرفتن جواب، بیمار حتماً باید با آزمایشگاه تسویه حساب مالی را انجام داده باشد و بدهی به آزمایشگاه نداشته باشد. همواره از طریق یکی از روش های زیر می توانید جواب آزمایش خود را دریافت کنید:

دریافت نتایج آزمایشات با مراجعه حضوری :

بعد از اعلام آزمایشگاه مبنی بر آماده شدن نتایج آزمایش، خود بیمار یا همراه وی میتواند با رسیدی که مربوط به انجام آزمایش است به آزمایشگاه مراجعه کرده و نتیجه را دریافت کند.

دریافت نتایج آزمایش ها با ایمیل، تلگرام، فکس :

پس از هماهنگی با آزمایشگاه بعد از آماده شدن نتایج فایل آن به ایمیل، اکانت تلگرام یا نشانی فکس شما ارسال می شود. این کار نیازمند هماهنگی با آزمایشگاه است.

دریافت نتایج از طریق سایت :

با داشتن شماره مربوط به آزمایش خود میتوانید بعد از انجام آزمایش در منزل در غرب تهران برای دریافت نتیجه آن به سایت آزمایشگاه مراجعه کرده و پس از وارد کردن اطلاعات، نتیجه آزمایش را دریافت کنید.

چه آزمایش هایی در منزل انجام می شود؟

هر آزمایشی که امکان نمونه گیری آن در منزل فراهم باشد و برای نگهداری نمونه تا رسیدن به آزمایشگاه شرایط نگهداری دشواری نیاز نباشد، در منزل قابل انجام است.

آزمایشات متفاوتی از جمله تست کرونا، استعداد یابی ژنتیک، آزمایش قند ناشتا، آزمایش اوره، آزمایش اسید اوریک، آزمایش کلسترول، آزمایش پتاسیم، کلسیم،. آهن، سدیم، فسفر، ویتامین دی،

آزمایش شمارش کامل سلول های خون، آزمایش هورمون و اختلالات آن ، نمونه گیری ادرار و مدفوع، آزمایش تیروئید، تست بارداری، پاتوبیولوژی، هماتولوژی،. تست اعتیاد،

نمونه گیری بزاق و آزمایش آنتی بادی، چکاب آقایان و بانوان، آزمایش ایدز، آزمایش سلامت رحم، آزمایش سلامت تخمدان، چکاپ کبد و بسیاری از آزمایش های دیگر در منزل قابل انجام و نمونه گیری هستند.

چه آزمایش هایی در منزل انجام می شود؟

انواع آزمایش ها و نحوه نمونه گیری و انجام آن ها

آزمایش WBC یا آزمایش شمارش گلبول های سفید بدن فرد:

این آزمایش در کنار اندازه گیری میزان گلبول های سفید بدن، سایر اجزای خون را هم بررسی میکند.

هرگونه تغییر در تعداد گلبول های سفید بدن فرد میتواند نشان‌ دهنده ی یک بیماری و عفونت در بدن باشد و بیماری هایی مانند بیماری های خود ایمنی و نقص ایمنی و اختلالات خونی آشکار می شود.

همچنین بعد شیمی درمانی روی بیماران مبتلا به سرطان وضعیت آن ها و میزان تاثیر گذاری شیمی درمانی بر روی بدن آن ها با این آزمایش مشخص می شود.

گلبول های سفید در مغز استخوان ساخته می شوند و شامل پنج نوع هستند که در خون وجود دارند. و عبارتند از نوتروفیل ها،  لنفوسیت ها، ائوزینوفیل ها، مونوسیت ها و بازوفیل ها. با افزایش سن انسان میزان گلبول های سفید در بدن کاهش می یابد.

میزان طبیعی گلبول های سفید در هر میکرولیتر از خون بدن هر انسان به صورت زیر دسته بندی می شود. برای نوزادان بین 9 تا 30 هزار، برای کودکان زیر دو سال بین 6 هزار و 200 تا 17 هزار و برای کودکان بالای دو سال و افراد بزرگسال بین 5 تا 10 هزار است.

حال اگر میزان گلبول های سفید در خون کم باشد با علائمی مانند تب و لرز و بدن درد نمایان می شود. اگر تعداد گلبول های سفید بالا باشد معمولا علائمی ندارد اما این افزایش نشانه ی وجود عفونت و تکثیر گلبول های سفید برای رفع آن می باشد.

نحوه انجام آزمایش :

شخصی که برای نمونه گیری به محل مورد نظر شما مراجعه کرده خون مورد نیاز برای انجام این آزمایش را از سیاهرگ دست یا سیاهرگ پشت بازو میگیرد.

وی ابتدا محل ورود سوزن سرنگ نمونه گیری را با پد الکلی ضدعفونی کرده و گارو یا نوار لاستیکی را در قسمت بالایی دست فرد می بندد که باعث جمع شدن خون در دست و متورم شدن ورید مورد نظر می شود.

سپس سوزن سرنگ را وارد دست شما کرده و به مقدار کمی خون را داخل سرنگ جمع می کند. این آزمایش معمولا بدون درد است و زمان کوتاهی برای انجام آن کافی میباشد. در انتهای کار نمونه گرفته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود.

نحوه انجام آزمایش :

نکاتی که باید رعایت شود :

این آزمایش هنگام استفاده از داروهایی مانند هپارین ها، آنتی بیوتیک ها، آنتی هیستامین ها، داروهای ادرار آور و دارو های شیمی درمانی و غیره ممکن است نتایج درستی ندهد.

هنگام درخواست نوبت برای انجام آزمایش میتوانید از آزمایشگاه شرایط انجام آزمایش را پرس و جو کنید یا هنگامی که به پزشک مراجعه کرده اید و این آزمایش را برای شما تعیین میکند، شرایطش را بپرسید.

عوامل تاثیر گذار در کاهش تعداد گلبول های سفید خون : عفونت های شدید، پرتو درمانی، وشیمی درمانی، اختلالات خود ایمنی، ایدز و...

عوامل تاثیرگذار در افزایش تعداد گلبول های سفید خون : تومور داخل مغز استخوان، استعمال سیگار، فشار، ورزش، بارداری، آسم، سرطان خون و...

آزمایش شماره کامل خون CBC :

در این آزمایش شمارش کامل گلبول های خون انجام می شود و بیماری هایی مانند کم خونی یا وجود عفونت در بدن یا سرطان به وسیله ی آن ممکن است آشکار گردد.

سه نوع گلبول خون داریم که عبارتند از گلبول قرمز، گلبول سفید و پلاکت. گلبول سفید انتقال دهنده اکسیژن به سراسر بدن و خارج کننده کربن دی اکسید از بدن است.

دو مولفه مهم گلبول قرمز هموگلوبین میباشد که پروتئین حامل اکسیژن است و هماتوکریت که درصد گلبول های قرمز در بدن را نشان می دهد، می باشند که به تفکیک در این آزمایش شمارش می شوند.

اگر میزان این دو پایین باشد نشان دهنده این خواهد بود که فرد دچار کم خونی است. گلبول سفید در آزمایش قبل ذکر شد و کار آن مبارزه با عفونت است.

پلاکت نیز مسئولیت غلیظ کردن و لخته کردن خون را هنگام خونریزی دارد. پزشک برای بررسی وضعیت سلامت عمومی فرد، تشخیص بیماری ها، کنترل بیماری و مشاهده ی روند درمان این آزمایش را تجویز میکند.

آزمایش شماره کامل خون CBC :

نحوه انجام آزمایش :

متخصصی از سمت آزمایشگاه برای نمونه گیری به محل مورد نظر شما مراجعه کرده خون مورد نیاز برای انجام این آزمایش را از رگ ساعد یا پشت دست میگیرد.

وی ابتدا پوست شما را با پنبه الکلی ضدعفونی کرده و شریان بند را در قسمت بالایی دست شما می بندد که باعث تورم رگ مورد نظر می شود.

سپس سوزن نمونه گیری را وارد دست شما کرده و به مقدار کمی خون را داخل یک شیشه جمع می کند. این آزمایش معمولا بدون درد است و زمان کوتاهی برای انجام آن کافی است. در انتهای کار بعد از چسباندن برچسب روی نمونه گرفته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود.

میزان طبیعی فاکتور های این آزمایش :

میزان نرمال گلبول های قرمز خون در یک میکرو لیتر از خون باید بین 4.3 تا 5.7 میلیون گلبول برای مردان و 3.9 تا 5 برای زنان باشد.

گلبول سفید باید بین 3500 تا 10500 باشد و میزان پلاکت نیز در رنج 150 هزار تا 450 هزار باشد.
عوامل تاثیرگذار در تغییر غیر عادی CBC  کمبود آهن، خونریزی، بیماری قلبی،. بیماری مغز استخوان، سرطان خون،. عفونت و... است.

آزمایش RBC یا شمارش گلبول های قرمز خون:

میزان گلبول های قرمز خون در اکسیژن رسانی به بافت ها بسیار دارای اهمیت است. اگر مقدار گلبول های قرمز در خون شما کم باشد،

با علائمی مانند خستگی،. تنگی نفس، افزایش ضربان قلب، سردرد و سرگیجه و... همراه است و اگر میزان آن زیاد باشد، علائمی مانند خستگی، تنگی نفس، درد مفاصل و مشکلات در خواب و... دارد. این آزمایش بخشی از آزمایش CBC است و نیازی به انجام جداگانه آن نیست.

نرخ نرمال آن و نحوه انجام آزمایش آن نیز ذکر شده است. اگر شما نیاز به انجام آزمایشی دارید که میزان گلبول های سفید و گلبول های قرمز و پلاکت خود را بدانید و ساکن غرب تهران هستید، می توانید  آزمایش در منزل در غرب تهران را انجام دهید.

آزمایش گلوکز خون :

این آزمایش برای اندازه گیری مقدار قند خون که منبع اصلی تامین انرژی بدن انسان است، انجام می شود. معمولا این آزمایش برای افراد که دارای دیابت نوع 1 و 2 و دیابت بارداری هستند، تجویز می شود.

مقدار قند خون در بدن توسط هورمون انسولین کنترل می شود و اگر این هورمون عملکرد صحیحی نداشته باشد، میزان قند خون زیاد شده و فرد دیابتی می شود.

دیابت نوع یک در بدن افرادی که توانایی تولید کافی هورمون انسولین را ندارند، به وجود آمده و دیابت نوع دو در بدن افراد دارای اضافه وزن رخ می دهد.

آمادگی برای انجام آزمایش :

این آزمایش هم بصورت ناشتا و هم به صورت غیر ناشتا انجام می شود. برای آزمایش ناشتا باید 8 ساعت قبل آزمایش چیزی به جز آب مصرف نکنید. نتایج حاصل از آزمایش های ناشتا معتبرترند.

دارو های تاثیر گذار در میزان گلوکز خون :

داروهای ادرار آور، آدرنالین، قرص های ضد بارداری، هورمون درمانی و...

نحوه انجام آزمایش : دسترسی به خون و نمونه گیری معمولا با سوراخ کردن نوک انگشت دست انجام می شود. اگر نیاز به آزمایشات دیگری باشد میتوان مانند سایر آزمایشات ذکر شده خون را از رگ گرفت. ابتدا متخصص آزمایشگاه  محل تزریق را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کرده و میکروب ها را نابود میکند.

سپس یک نوار کشسان به نام گارو را در قسمت بالایی بازو می بندد و رگ ها انباشته از خون خواهند شد. پس از پیدا کردن رگ، یک سوزن استریل وارد آن می شود یا سوزن در نوک انگشت وارد می شود و خون یا وارد سرنگ شده یا اگر از نوک انگشت باشد به یک قطعه شیشه ای به نام لام کشیده می شود که به آزمایشگاه منتقل می شود.

دارو های تاثیر گذار در میزان گلوکز خون :

نرخ نرمال قند خون :

میزان طبیعی قند خون در حالت ناشتا باید بین 70 تا 100 میلی گرم در دسی لیتر باشد و برای حالت غیر ناشتا باید کمتر از 125 میلی گرم باشد.
علائم نشان دهنده ضرورت انجام این آزمایش : تشنگی شدید، خستگی دائمی، گرسنگی شدید،. تاری دید، ادرار زیاد و خوب نشدن جای زخم ها و غیره

آزمایش CBC Diff

این آزمایش برای بررسی سلول های غیر عادی در خون، عفونت، التهاب و اختلالات سیستم ایمنی بدن انسان کاربرد دارد.

این آزمایش هم بخشی از آزمایش CBC است و برای اندازه گیری گلبول های قرمز خون، گلبول های سفید خون، پلاکت، هموگلوبین و هماتوکریت به کار می رود. این آزمایش معمولا بعد از اینکه نتایج CBC عادی و نرمال نبود تجویز می شود. همچنین این آزمایش میزان هر پنج نوع گلبول سفید را به دقت نمایش می دهد.

نحوه انجام آزمایش: متخصص فرستاده شده از سوی آزمایشگاه با سوزنی کوچک از دست یا بازو خون میگیرد و آن را برچسب زده و به آزمایشگاه می فرستد. سپس در آزمایشگاه مقداری از خون نمونه گیری شده را روی لام یا صفحه کوچک شیشه ای می ریزند و با اضافه کردن موادی دیگر آن را تحت آزمایش قرار میدهد.

آزمایش HDL cholesterol  :

این آزمایش میزان کلسترول خوب خون را اندازه گیری میکند. پزشکان از این آزمایش برای بررسی میزان خطر ابتلای فرد به بیماری های قلبی استفاده میکند. بهتر است برای افراد بالای 20 سال این آزمایش هر 4 سال انجام شود.

آمادگی برای انجام این آزمایش به اینصورت است که ممکن است دکتر مصرف بعضی از داروهای شما را تا چندین ساعت قبل آزمایش لغو کند و همچنین لازم باشد 8 تا 12 ساعت قبل آزمایش از خوردن غذا و... خودداری کنید.

بعد از حمله قلبی و در مواقعی که استرس دارید از انجام آزمایش خودداری کنید زیرا بطور موقت کاهش می یابد و نتیجه به دست آمده دقیق نخواهد بود.

در این آزمایش یا متخصص نمونه گیری را بوسیله سرنگ انجام می دهد یا با یک سوزن کوچک به نام لانست نمونه گیری انجام می شود.

سپس نمونه گیری بسته بندی شده و به آزمایشگاه ارسال می شود.  میزان نرمال و طبیعی کلسترول برای مردان حدودا کمتر از 40 و برای زنان کمتر از 50 میلی لیتر در دسی لیتر است.

آزمایش هورمون رشد :

همانطور که از اسم این آزمایش برداشت می شود، این آزمایش مربوط به هورمون رشد و تکامل آن در بدن انسان است که کم یا زیاد بودن آن موجب بروز مشکلاتی در بدن انسان می شود. این هورمون توسط غده هیپوفیز که در مغز انسان مشغول به فعالیت است تولید می شود.

نحوه نمونه گیری آن مانند سایر نمونه گیری هایی که ذکر شد انجام می شود و نمونه خون شما به آزمایشگاه فرستاده می شود و نتیجه حاصله میزان هورمون را در بدن شما لحظه ای که نمونه گیری انجام شده است  نشان می دهد. یک سری تست های دیگر هم در کنار این نمونه گیری انجام می شود.

یکی از این تست ها، تست رشد شبه انسولین است  که دقت آزمایش هورمون رشد را بالا می برد. میزان فاکتور رشد شبه انسولین یک مقدار ثابتی در بدن است و برخلاف فاکتور رشد تغییرات چندانی در طول شبانه روز ندارد و در صورت کاهش یا افزایش هورمون رشد، کاهش یا افزایش می یابد.

این دو آزمایش هر دو با یک نمونه قابل انجام اند و دکتر طبق نتایج این دو آزمایش مشخص میکند که نیاز به تحریک غده هیپوفیز برای تولید بیشتر هورمون رشد است یا باید سرکوب شود.

آزمایش هورمون رشد :

تست سرکوب هورمون رشد :

اگر میزان هورمون رشد در بدن بیش از میزان طبیعی باشد، متخصصی که از طرف آزمایشگاه فرستاده می شود، به کمک یک سوزن یا سرم از شما خون میگیرد .

سپس یک محلول مخصوص که دارای قند گلوکز است و باعث کاهش هورمون رشد می شود را میخورید. بعد در فواصل زمانی مختلف تا هنگامی که دو ساعت از خوردن محلول بگذرد از شما چند نمونه خون گرفته می شود. پس از نام گذاری و بسته بندی این نمونه ها به آزمایشگاه منتقل می شود تا تحت آزمایش قرار بگیرد.

تست تحریک هورمون رشد:

متخصص فرستاده شده از سوی آزمایشگاه با یک سرم نمونه خون اولیه را از رگ دست شما میگیرد.  بعد شما یک دارو که موجب  ترشح هورمون رشد می شود را میل کرده و در طول دو ساعت در فواصل زمانی مشخص از شما چندین نمونه خون گرفته می شود تا میزان اثر گذاری در ترشح هورمون مشاهده شود.

اگر هورمون رشد بدن شما بعد از مشخص شدن نتایج آزمایش سرکوب زیاد باشد و نوشیدن محلول قندی تاثیری بر کاهش آن نداشته باشد.

همچنین نتایج آزمایش شبه انسولین هم بالا باشد، تولید زیاد تر از میزان لازم هورمون رشد تشخیص داده می شود و چندین آزمایش دیگر برای تشخیص قطعی و نوع مشکل در هورمون رشد تجویز می شود.

اگر مقدار هورمون رشد در نتایج آزمایش تحریک سازی کم باشد و داروی افزایش دهنده هورمون رشد تاثیری نداشته باشد و نتایج در آزمایش شبه انسولین هم پایین باشد، نشان‌ از کمبود هورمون رشد است و باید بعد بررسی های بیشتر راه حل درمان توسط پزشک ارائه شود.

نرخ نرمال و طبیعی این هورمون بعد از تست سرکوب هورمون رشد در بدن کمتر از 0.3 نانوگرم در هر میلی لیتر از خون است و برای تست تحریک بالای 4 نانوگرم در هر میلی لیتر از خون برای بزرگسالان طبیعی است. اما بطور کلی نرخ نرمال توسط آزمایشگاه مشخص می شود و در اختیار شما قرار میگیرد.

تست تحریک هورمون رشد:

آزمایش تیروئید :

این آزمایش یکی از آزمایشاتی است که بسیار متداول است و سالانه تعداد بسیاری متقاضی انجام آن هستند. غده تیروئید در ناحیه گلو قرار دارد و هورمون تیروئید را ترشح میکند که روی وزن و قلب انسان اثر میگذارد.

اگر علائمی مانند افزایش وزن غیر طبیعی، احساس بدون انرژی بودن ، خشک شدن پوست، یبوست یا کاهش وزن غیر طبیعی، ضربان قلب بالا ، احساس گرم بودن بدن و عرق کردن زیاد و اسهال مداوم احساس کردید، باید تحت آزمایش تیروئید قرار بگیرید.

این آزمایش هم با نمونه گیری از خون انجام می شود و تعداد هورمون های تیروئیدی در خون شمارش می شود که تنظیم کننده متابولیسم بدن است.

این آزمایش به دو بخش TSH و T3 و T4 تقسیم می شود. هنگامی که هورمون تیروئید در بدن کم شود، TSH توسط هیپوفیز در مغز ترشح می شود که باعث تولید T3و T4 می شود. این دو هورمون توسط تیروئید ترشح می شود و تنظیم میزان انرژی بدن را بر عهده دارد.

برای انجام این آزمایش از ورید بازو که به وسیله قرار گرفتن گارو در بالای بازو متورم شده توسط یک سوزن نمونه خون گرفته می شود.

برای انجام این آزمایش نیازی نیست ناشتا باشید فقط باید اسامی داروهای مصرفی خود را با پزشک یا متخصص آزمایشگاه در میان بگذارید تا بررسی شود که تداخلی وجود نداشته باشد.

اگر میزان TSH زیاد باشد،. هورمون T3 و T4 به میزان زیادی ترشح و تولید می شود و می گویند شخص دچار پرکاری تیروئید است. برای کم کاری تیروئید هم بر عکس این حالت وجود دارد.

میزان نرمال TSH در هر دسی لیتر خون، بین 0.4 تا 4 نانوگرم است. برای T4 این نرخ نرمال بین 9 تا 25 نانوگرم در هر دسی لیتر از خون است و برای T3 نیز در هر دسی لیتر از خون بین 3.5 تا 7.8 نانوگرم باید باشد.

آزمایش چکاپ کامل در منزل‌:

با افزایش سن میزان ابتلا به بیماری ها و اهمیت سلامت فرد افزایش می یابد. به همین دلیل انجام آزمایش چکاب در فواصل زمانی مختلف که برای افراد بالای 50 سال سالی یک بار و برای سایر افراد یک تا دو بار توصیه شده است، میتواند بسیار مفید باشد

و علاوه بر بررسی وضعیت سلامت بدن و وضعیت فعالیت و ترشح هورمون ها و... میتوان به بیماری ها پی برد و در جهت درمان آنها زودتر عمل کرد.

چکاپ کامل عموما شامل آزمایش چربی خون، آزمایش شمارش اجزای خون ، تست کم خونی، آزمایش قند خون و دیابت، آزمایش کراتینین، آزمایش آنزیم های کبد و  کلیه و آزمایش و کشت ادرار، ویتامین دی و کلسیم و پتاسیم و فسفر و آهن و آزمایش تیروئید و کشت مدفوع و آزمایش های مربوط به غربالگری، سرطان پروستات یا سرطان دهانه رحم است.

این آزمایشات یا بطور کلی چکاپ کامل میتواند با دستور و نسخه پزشک یا با تصمیم خودتان انجام شود.

پس از هماهنگی با آزمایشگاه و نوبت گیری،. یک متخصص در زمینه نمونه گیری توسط آزمایشگاه به محل مورد نظر شما فرستاده می شود

و این شخص آزمایش های مربوط به خون را با نمونه گیری خون از رگ دست شما انجام می دهد و سایر آزمایشات که مربوط به ادرار یا مدفوع شماست با راهنمایی وی انجام می شود و بعد اتمام انواع نمونه گیری ها، نمونه ها به آزمایشگاه منتقل می شود و روی آن ها آزمایش صورت میگیرد.

آزمایش های آنزیم کبدی :

کبد، خون را تصفیه می کند و فرایند های خونی را انجام می دهد. کبد مسئول سوخت و ساز مواد غذایی، سم زدایی، سازنده فاکتورهای انعقاد خون و بسیاری از عملکردهای حیاتی می باشد.

سلول های کبد حاوی پروتئین هایی به نام آنزیم می باشند که واکنش های شیمیایی را انجام می دهند. هنگامی که سلول های کبد آسیب می بینند، آنزیم های درون سلولی به خون می ریزند که می توان با آزمایش خون، میزان این آنزیم ها را اندازه گیری کرد.

دو آنزیم اصلی کبد عبارتند از: آنزیم ALT که فقط در کبد است و آنزیم AST که در عضلات و دیگر بافت های نزدیک کبد نیز یافت می شود. اگر این دو آنزیم با هم در خون وجود داشته باشند، می توان دریافت که کبد دچار آسیب شده است.

وجود و میزان این آنزیم ها در خون توسط نمونه گیری از خون به شیوه ای که در دیگر آزمایش ها ذکر شد قابل مشاهده است.

تست کرونا در منزل در غرب تهران:

امروز که روز به روز شاهد جهش های مختلفی از ویروس کرونا که بسیار خطرناک است، هستیم، بهتر است برای انجام تست آن به دلیل خطر بالای شیوع  به  آزمایشگاه ها مراجعه حضوری نکنیم.

این کار هم از جهت انتقال ویروس از ما به دیگران و هم از سمت دیگران به ما خطرناک است. برای تشخیص بیماری کرونا دو نوع تست وجود دارد که اصلی ترین تست های تشخیص کرونا می باشند و عبارتند از تست PCR و تست آنتی بادی. تست PCR وجود عفونت در بدن را نشان می دهد و انجام آن با نمونه گیری از مخاط دهان و بینی امکان پذیر است.

در تست آنتی بادی کرونا، میزان قوی بودن سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ویروس کرونا مورد بررسی قرار میگیرد. آنتی بادی‌ها پروتئین‌های ساخته شده توسط سیستم ایمنی بدن هستند و وظیفه آن ها مقابله با ویروس ها و عفونت ها در بدن است.

برای این کار می‌توانید از تست فوری استفاده کنید که به هر دو شیوه تست PCR و تست آنتی‌بادی انجام می‌گیرد. در تست PCR سریع، مخاط بینی از انتهای حلق با یک سواب برداشته می‌شود و به آزمایشگاه منتقل می شود .

در تست آنتی‌بادی هم، نمونه خون برای تشخیص وجود آنتی بادی های تولید شده برای مقابله با ویروس کرونا توسط متخصص نمونه گیر آزمایشگاه گرفته شده و فرستاده می شود تا تحت آزمایش قرار گیرد.

افرادی که برای انجام نمونه‌گیری تست فوری کرونا اعزام می‌شوند، باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نمونه مورد نظر را از فرد بگیرند و به سرعت آن را به آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ارسال کنند تا بررسی آزمایشگاهی روی آن آغاز شود و جواب به سرعت آماده شود. تست PCR مطمئن تر است.

آزمایش پروستات:

پروستات یک غده مهم در مردان است که وظیفه تولید منی را بر عهده دارد و عامل اصلی در باروری مردان است.

این غده با گذشت زمان بزرگ می شود و در سن پیری اگر از یک حد نرمال و طبیعی بزرگتر شود، مشکلاتی را برای آقایان بوجود خواهد آورد.

آزمایشات مختلفی برای تشخیص مشکلات پروستات وجود دارد که عبارتند از آزمایش خون،. تجزیه ادرار، مشاهده و معاینه مستقیم،. تصویر برداری و... . معمولا آزمایش خون آن و گرفتن نمونه ادرار در منزل  توسط متخصص نمونه گیری اعزام شده از سمت آزمایشگاه قابل انجام است.

این آزمایش  اولین آزمایش برای تشخیص است و در آن آنتی ژن های پروستات بررسی می شود. این آنتی ژن ها در پروستات بدن بوسیله بافت های سرطانی و غیر سرطانی تولید می شود و اگر مقدار آن از یک حد نرمال و طبیعی بالاتر باشد نشان دهنده سرطان پروستات است.

این آزمایش به این صورت است که ابتدا محل گرفتن نمونه خون توسط نمونه گیر ضدعفونی شده و یک کاور پلاستیکی برای ایجاد فشار در بالای دست بسته می شود

بعد از بستن آن رگ دست متورم شده و با فرو کردن سوزن به داخل رگ نمونه گیری راحت تر انجام می شود. مقداری از خون در محفظه پلاستیکی سرنگ جمع شده و بعد به یک لوله شیشه ای انتقال می یابد و بعد از زدن برچسب مشخصات و قرار دادن آن در محفظه مخصوص توسط فرد نمونه گیر به آزمایشگاه فرستاده می شود.

اگر احساس ابتلا به  بیماری‌ های  مرتبط با پروستات را دارید و یا علائم بروز مشکل در پروستات را دارید ، بهتر است آزمایش ها و تست های لازم برای بررسی پروستات را انجام دهید زیرا هر چه زودتر تشخیص مشکل صورت بگیرد، امکان درمان موفق آن بیشتر است و در صورت وجود سلامتی آرامش خاطر برای شما فراهم می گردد.

در کنار این آزمایش ها، آزمایش های بسیار دیگری نیز وجود دارند که امکان انجام نمونه گیری آن ها در منزل وجود دارد و سعی بر آن شد که مهمترین آن ها به شما معرفی شود و اطلاعات لازم درباره آن ها در اختیار شما قرار گیرد تا در صورت لزوم نسبت به آنها آگاهی داشته و آنها را انجام داده و در صورت وجود مشکل در صدد درمان آن اقدام کنید.

آزمایش پروستات:

شرایطی که بیمار باید برای آزمایشات مختلف رعایت کند :

یک سری از کار ها باید توسط بیمار یا برای وی توسط همراه انجام شود تا هنگامی که متخصص نمونه گیر مراجعه میکند،. بیمار بطور کامل آمادگی نمونه گیری را داشته باشد.

رعایت نکردن این نکات هم موجب اتلاف وقت بیکار و نمونه گیر شده و هم ممکن است در نتایج آزمایش تاثیرات منفی داشته باشد و نیاز به نمونه گیری دوباره شود یا تشخیص با مشکل روبرو شود.

معمولا این نکات از سوی آزمایشگاه به شما اطلاع رسانی خواهد شد اما در صورت آگاهی قبلی و عمل کردن به آن با نتایج دقیق تری روبرو خواهید شد.

ناشتا بودن برای انجام نمونه گیری و آزمایش :

همه آزمایش ها شرایط ناشتا بودن بیمار یا نمونه دهنده را ندارند. اما در بعضی از آزمایشات این موضوع بسیار حائز اهمیت است. باید 8 تا 12 ساعت قبل از نمونه گیری از خوردن غذا و... خودداری کنید و فقط میتوانید آب بیاشامید.

البته نوشیدن مایعات نیز باید از جانب پزشک یا آزمایشگاه برای نمونه گیری مانعی نداشته باشد و از نوشیدن آبمیوه و چای و... خودداری شود.

انجام آزمایش ها در صبح نتایج دقیق تری را به همراه دارند زیرا در اوایل صبح مقادیر طبیعی نمونه ها آشکار می شوند.

برای نمونه گیری قند خونتان باید 8 ساعت ناشتا بوده و برای آزمایش تری گلیسیرید 12 ساعت ناشتا بودن کفایت می کند. برای آزمایشاتی مانند اسید اوریک، فسفر و اوره 4 ساعت ناشتایی کفایت میکند.

نکات برای نمونه گیری ادرار برای آزمایش کشت ادرار :

ابتدا دست هایتان را خوب شسته و ضدعفونی کنید تا آلودگی از دست شما به ظرف نمونه منتقل نشود. از یک ظرف تمیز برای جمع آوری نمونه استفاده کنید. مجاری ادرار تان و اطراف آن را خوب بشویید و اگر شما همراه بیمار هستید، این کار را به خوبی برای بیمار انجام دهید.

سپس ظرف را نزدیک مجاری ادرار گرفته و بعد از اینکه اندکی از ادرار را در خارج از ظرف نمونه گیری تخلیه کردید، ظرف را در مجرای خروجی ادرار قرار داده و یک چهارم تا نصف ظرف را بدون توقف از ادرار پر کنید.

سپس درپوش ظرف را قرار داده و از طریق کسی که برای دریافت نمونه آمده است،. آن را به آزمایشگاه منتقل کنید تا تحت آزمایش قرار گیرد.

این روش برای آقایان و بانوان به یک صورت است. برای نوزادان کیسه مخصوصی به نام سترون وجود دارد که میتوانید با متصل کردن آن به مجاری ادرار نوزاد، به اندازه ده تا پانزده میلی لیتر از ادرارش را جمع آوری کرده و نمونه گیر بعد انتقال آن به ظرف درپوش دار، نمونه را به آزمایشگاه انتقال دهد تا تحت آزمایش قرار گیرد.

در بعضی آزمایشات ممکن است قبل از ادرار ماده مخصوصی در ظرف نمونه ریخته شود که سمی است. از ریختن آن روی بدنتان خودداری کنید.

نکته آخری که در این زمینه باید عنوان شود این است که نمونه گیر برای انتقال و نگهداری نمونه محفظه مخصوصی دارد و اگر هنگام جمع آوری نمونه شما متخصص نمونه گیر. حضور نداشت نمونه را در یخچال نگه دارید و بعد تحویل وی دهید تا به آزمایشگاه منتقل کند.

نمونه مدفوع :

حتما باید از ظرف تمیزی که توسط نمونه گیر آزمایشگاه به شما میدهد استفاده کنید و در صورت وجود ماده ای در آن از دور ریختن آن خودداری کنید. به هیچ عنوان در نمونه شما نباید دستمال کاغذی، صابون یا مایع و همچنین ادرار وجود داشته باشد.

همه این ها بر نتیجه آزمایش شما بسیار تاثیرگذار است. تنها داروهایی را استفاده کنید که برای انجام آزمایش نتیجه را تحت تاثیر و تغییر قرار ندهد. اگر دارویی مصرف کردید حتما هنگام مراجعه متخصص نمونه گیر به وی اطلاع دهید.

قبل از نمونه برداری کف توالت را کاملا تمیز کنید تا هیچگونه موادی روی آن وجود نداشته باشد. بعد کمی از مدفوع را با وسیله ای که برای نمونه برداری در اختیار شما قرار می گیرد برداشته و  در ظرف نمونه گیری بریزید.

داخل نمونه مدفوع شما نباید آب یا ادرار وجود باشد. طرف نمونه را به نمونه برداری که از آزمایشگاه مراجعه کرده است تحویل دهید تا در محفظه مخصوص ازمایشگاه قرار دهد و به آنجا انتقال دهد تا تحت آزمایش قرار گیرد .

اگر هنوز نمونه گیر آزمایشگاه مراجعه نکرده  آن را در دمای سرد و مانند یخچال قرار دهید و از در معرض نور خورشید قرار دادن آن خودداری کنید.

نمونه مدفوع :

تست انگل :

برای انجام تست انگل باید صبح قبل از بیدار شدن شخص نمونه دهنده و رفتن وی به سرویس بهداشتی جهت مدفوع  یک نوار چسب 5 سانتی متری به محل خروجی مدفوع شخص نمونه دهنده چسبیده و تحت فشار قرار گیرد.

اگر در بدن شخص انگلی وجود داشته باشد، انگل به چسب می چسبد و با آزمایش قابل مشاهده است. بعد از ده دقیقه نوار چسب را کنده و روی لام شیشه ای که توسط نمونه گیر آزمایشگاه در اختیار شما قرار میگیرد، قرار دهید.

سپس لام را به نمونه بردار ازمایشگاه تحویل دهید تا به آزمایشگاه منتقل کرده و نمونه شما تحت آزمایش قرار گیرد.

آزمایش پوستی توبرکولین :

این آزمایش و تست برای تشخیص ابتلای فرد نمونه دهنده به بیماری سل انجام می شود. نمونه گیر متخصصی که از سمت آزمایشگاه برای انجام آزمایش در غرب تهران به محل مورد نظر شما فرستاده شده یک محل را با خودکار علامت گذاری میکند که در این نقطه قرار است تزریق ماده ای به بدن شما صورت بگیرد و مشخص شود که شما مبتلا به بیماری سل هستید یا خیر.

نتیجه بعد 48 تا 72 ساعت مشخص می شود و در صورت پاک شدن علامت باید مجددا همان نقطه را مشخص کنید تا نتیجه دقیق باشد.

آزمایش پوستی توبرکولین :

این محل باید شسته شود و در صورت استحمام روی آن به صورتی پوشانده شود که در معرض آب قرار نگیرد. همچنین اگر احساس خارش داشتید به هیچ وجه انجام ندهید

زیرا باعث تحریک پوست خواهد شد که نتایج آزمایش را دچار اشتباه خواهد کرد. دو تا سه روز بعد تزریق متخصص نمونه گیری از سوی آزمایشگاه به منزل یا محل کار شما با هماهنگی لازمه فرستاده خواهد شد تا نتایج آزمایش را مشاهده کند.

در صورت عدم مراجعه نمونه گیر برای بررسی مشاهده نتیجه آزمایش با آزمایشگاه تماس گرفته و هماهنگی های لازمه را انجام دهید. بعد از انجام تزریق قسمتی که تحت تزریق قرار گرفته ضخیم و قرمز خواهد شد که به دلیل انجام واکسیناسیون BCG و یا برخورد قبلی با سل است.

در صورت دریافت واکسن BCG به نمونه گیر متخصص اطلاع دهید تا موارد لازم را به شما اطلاع دهد. انجام دو نوبت این آزمایش بدون ایجاد وقفه چند ماهه اشتباه است و به هیچ وجه نباید انجام شود و انجام آن برای بانوان باردار نیز با دستور پزشک قابل انجام است.

آزمایش پوستی توبرکولین :

آزمایش و نمونه گیری خلط دهان:

این آزمایش را هر ساعتی از روز میتوان انجام داد اما زمان مناسب آن صبح است و بهتر است که دو ساعت قبل انجام آزمایش شخص نمونه دهنده و بیمار چیزی میل نکرده و ناشتا باشد.

باید قبل از نمونه گیری دهان به خوبی شسته شود  تا محتویاتی که امکان دارد در دهان وجود داشته باشند با نمونه خارج نشوند.

بعد از تحویل گرفتن ظرف نمونه گیری و برداشتن درب آن و محافظت آن در برابر آلودگی شخص بیمار باید چند نفس عمیق با بینی کشیده و بعد از کمی نگه داشتن نفس، سرفه کرده و یا با زدن چندین ضربه به قفسه سینه  خلط را در ظرف نمونه گیری خارج نماید.

هنگام انجام این عمل دهان باید کاملا خشک باشد و نباید آب دهان با خلط مخلوط شود . اگر مایعی شفاف درون نمونه دیده شد نشانه وجود آب دهان در نمونه است زیرا خلط حالت چسبندگی دارد و کاملا مشخص است.

اگر به بیش از یک بار انجام این آزمایش نیاز باشد، بیمار باید چندین بار پیوسته در طول روز یا چندین روز این عمل را انجام دهد و بعد از آن به نمونه گیر تحویل داده و در مدت زمان یک ساعت نمونه به آزمایشگاه تحویل داده شود تا تحت آزمایش قرار گیرد.

سوالات متداول انجام آزمایش در منزل در غرب تهران

نحوه ی پرداخت هزینه به آزمایشگاه برای آزمایشات در منزل چگونه است؟

برخی تمام وجه آزمایش را قبل از ارسال نمونه گیر دریافت می کنند، برخی دیگر مبلغی به عنوان پیش پرداخت و مابقی را هنگام دریافت جواب مطالبه می کنند ، برخی دیگر تصفیه را به عهده ی نمونه گیر قرار میدهند. در همه ی پرداخت ها میشود به صورت آنلاین و بدون مراجعه به آزمایشگاه هزینه را تسویه کرد.

آیا آزمایشات چکاپ در منزل مستلزم تحمل ناشتایی است؟

وابسته به مواد آزمایشی که در نسخه شما ثبت گردیده است، برخی آزمایشات خواهان مدت معینی ناشتایی میباشد. برای تعیین این مدت شما میتوانید به صورتی تلفنی یا سایر شیوه ها، از آزمایشگاه مد نظر پرس و جو کنید.

زمان انتظار از ثبت تا رجوع نمونه گیر چقدر است؟

این مساله در ابتدا به نسخه ی شما بستگی دارد که اگر نیازمند طی مدت ناشتایی باشد باید تا فرا رسیدن زمان صبوری کنید، اما اگر شرایط برای انجام مهیا باشد طی هماهنگی با آزمایشگاه، ساعت دقیق مشخص خواهد گردید.

آیا میتوان در انتخاب نمونه گیر تاثیر گذار بود؟

بله، شما میتوانید برای حفظ حریم اخلاقی یا شخصیتان نمونه گیر خانم یا آقا برگزینید.

آیا انجام آزمایش در منزل شامل تعهدات بیمه ی تکمیلی می گردد؟

مهم نیست شما آزمایش را در چه محیطی انجام داده باشید، شما با تهیه ی فیش مهر شده توسط آزمایشگاه و ارائه ی آن به بیمه ی تکمیلی مورد نظرتان، بسته به قرارداد فی مابین تا، میتوانید از تعهدات آن بهره مند گردید.

آیا با توجه به بیماری کویید۱۹ میتوان از نمونه گیری در منزل مطمئن بود؟

در ابتدا باید گفت که محیط منزل امن ترین مکان برای حضور شماست و به یقین میتوان گفت حضور در مکانهای پرتردد آزمایشگاهی خطرناک و نا مطمئن است.

از لحاظ فرد نمونه گیر نیز مطمئن باشید که طبق دستورات وزارت بهداشت ملزم به رعایت کلیه ی نکات و پروتکل های بهداشتی از جمله دستکش، ماسک و مایع استریل هستند و تمام لوازم مصرفی ضد عفونی شده اند.

آیا با توجه به بیماری کویید۱۹ میتوان از نمونه گیری در منزل مطمئن بود؟

نتیجه گیری:

امروزه با زیاد شدن مشغله های زندگی، افراد در هر کاری به دنبال بهترین گزینه ها هستند تا علاوه بر تامین راحتی، در وقتشان نیز صرفه جویی گردد. این مساله در بخشهای مختلف درمانی از جمله موارد آزمایشگاهی نیز قابل مشاهده است.

از این حیث بسیاری از آزمایشگاه ها طرح ارائه خدمات در منزل را راه اندازی کرده اند که با استقبال زیادی نیز رو به رو شده است. آزمایشاتی بسیاری در منزل قابل نمونه گیری اند که عبارتند از آزمایش شمارش اجزا و سلول های خون، آزمایش قند ناشتا،

آزمایش اوره ،آزمایش اسید اوریک ، آزمایش کلسترول ، آزمایش کلسترول بد، آزمایش تری گلیسرید ، آزمایش کلسترول خوب ، آزمایش آنزیم های کبدی، آزمایش کلسیم، آزمایش آهن،

آزمایش هورمون های تیروئیدی ، آزمایش آنالیز ادرار ، آزمایش پتاسیم، آزمایش سدیم، آزمایش فسفر، آزمایش ویتامین D'آزمایش کشت ادرار، آزمایش پروستات و....

اگر شما شاغل هستید و صبح ها مشغول به کار هستید و نمی توانید برای آزمایش هایی که صبح ها نتایج بهتری میدهند یا نیاز است ناشتا باشید اقدام کنید، اگر حضور در آزمایشگاه به شما حس ناخوشایندی القا می کند،

اگر سالمند یا کودکی دارید که امکان مراجعه حضوری آن ها به بیمارستان نیست یا بیماری دارید که مشکل در حرکت دارد یا محیط آلوده ای که به دلیل حضور بیماران مختلف در آزمایشگاه فراهم شده برایش خطرساز است، بهتر است آزمایش غیرحضوری و آزمایش در منزل در غرب تهران را مورد امتحان قرار دهید.

شما هم برای استفاده از این خدمات کافیست از طریق راه های ارتباطی آزمایشگاه کلیه ی هماهنگی های لازم را از ثبت نسخه تا دریافت جواب آزمایش، به راحتی و در منزل به سرانجام برسانید.