خدمات آی سی یو در منزل

با ما همراه شوید تا بیشتر با خدمات آی سی یو در منزل  آشنا شوید.

یکی از غم انگیزترین دوره ها زمانی است که یکی از عزیزان انسان دچار مشکل و بیماری می شود و می بایست در منزل و یا بیمارستان تحت مراقبت پزشک ها و پرستاران قرار بگیرد تا علاوه بر این که روند بهبود فرد مورد نظر تحت نظر باشد، در صورت بروز هرگونه مشکل بتوان سریعا اقدام کرد و از به وجود آمدن مشکل های بزرگتر جلوگیری کرد.

مجموعه آلفا طب با اخذ مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و با در اختیار داشتن کادر متخصص و مجرب آماده است تا در سریع ترین زمان ممکن برای ارائه خدمات پزشکی و پیرا پزشکی در منزل یا محل کار شما در کنار شما باشد.

تمامی پرسنل دارای مدارک و تضامین کافی نزد شرکت می باشند.

*پوشش دهی کلیه مناطق تهران

*نازل ترین قیمت و بهترین کیفیت

*امکان صدور گواهی برای ارائه به بیمه درمانی شما

تلفن های تماس :

021-22371371 
0
21-26851095

09124885082

 

 

خدمات آی سی یو در منزل

جدیدا گروه ها و شرکت هایی تاسیس شده اند که برای بیمارانی که دیگر بیمارستان آنها را به هر دلیلی نگه نمی دارد و مرخص میکند خدمات مراقبتی و درمانی خاصی بسته به نیاز بیمار ارائه می دهند.

این مراکز با اعزام پرستار، دستگاه های مراقبتی لازم و سایر مواردی از این دست اقدام به آسان کردن مراقبت از بیمار در منزل می کنند.

گاهی پیش می آید در برخی موارد بیمارهایی که وضعیت خوبی ندارند و می بایست در آی سی یو بستری باشند هم به علت طولانی شدن مدت زمان بستری می بایست از بیمارستان مرخص شده و ادامه ی درمان را در منزل به انجام برسانند.

در این حالت موسسه ها و مراکزی که خدمات مراقبتی در منزل ارائه می دهند آپشن ویژه ای دارند به نام خدمات آی سی یو در منزل که افرادی که نیازمند این خدمات هستند می توانند از آن بهره ببرند.

این گونه است که علاوه بر این که بیمار مدت زمان طولانی ای را در بیمارستان و در قسمت آی سی یو نیست ، روند بهبودی اش هم با به علت مراقبت های تخصصی و در عین حال مخصوص با سرعت بیشتری طی می شود و می توان امید بیشتری به بهبودی داشت. در این مطلب قصد داریم تا در مورد خدمات آی سی یو در منزل به صحبت بپردازیم. با ما همراه باشید.
آی سی یو چیست؟
روال کار در بخش آی سی یو به چه صورت است؟
پروسه ی درمان هر مریض در آی سی یو به چه صورت انجام می شود؟
تفاوت های بخش آی سی یو با بخش های عادی بیمارستان از نظر کادر درمان در چیست؟
سایر تفاوت هایی که بخش مراقبت های ویژه با بخش های عادی بیمارستان دارد در چیست؟
چه تجهیزات و دستگاه های مخصوصی در آی سی یو مورد استفاده ی تیم پزشکی قرار می گیرند؟
انواع مختلف بخش مراقبت های ویژه یا همان آی سی یو کدام هستند؟
پی آی سی یو یا همان بخش مراقبت های ویژه ی از کودکان شامل چه خدماتی می شود؟
نرو آی سی یو یا بخش مراقبت های ویژه از بیماران مخصوص مغز و اعصاب شامل چه خدماتی می شود؟
بخش مراقبت های ویژه ی مخصوص تروما یا تی آی سی یو TICU شامل چه خدماتی می شود؟
یو پی اس چیست و اهمیت استفاده از آن در بخش مراقبت های ویژه به چه صورت می باشد؟
آیا این موضوع که حال بیماری که در آی سی یو بستری می شود وخیم و رو به موت است درست است و تنها این دسته از بیماران در آی سی یو بستری می شوند؟
چه نوع مریض هایی لازم است تا حتما در آی سی یو بستری شوند؟
چه بیمارهای دیگری به غیر از موارد بالا می بایست در بخش آی سی یو بستری شده و خدمات ویژه دریافت کنند؟
علاوه بر بیمارهایی با شرایط گفته شده در بالا آیا باز هم مواردی هست که نیاز به بستر در آی سی یو باشد؟
چه خطرهایی به عنوان یک تهدید برای سلامتی مریض هایی که در بخش مراقبت های ویژه یا آی سی یو حضور دارند محسوب میشود؟
منظور از ارائه ی خدمات مراقبتی ویژه در منزل چیست؟
بیمار بستری شده در آی سی یو را تحت چه شرایطی و با چه پروسه ای  و چگونه به منزل منتقل می کنند تا از خدمات مراقبت های ویژه در منزل برخوردار شود؟
علت های استفاده از خدمات آی سی یو که در منزل فرد ارائه می شود چیست؟
مزیت های استفاده از خدمات مراقبت های ویژه که در منزل ارائه می شوند چه هستند؟
حضور پرستار آی سی یو در منزل چه مزیت هایی در بر دارد؟
خدمات ای سی یو در منزل شامل چه مواردی می شود؟
خدمات مراقبت های ویژه در منزل مناسب چه افرادی با چه ویژگی هایی است؟
موسسه ها و مراکز ارائه دهنده ی خدمات مراقبتی چه مواردی را در زمینه ی مراقبت های ویژه به افراد ارائه می دهند؟
به طور کلی حسن های دریافت کردن خدمات مراقبت های ویژه در خانه چیست؟
نتیجه گیری

 

آی سی یو چیست؟

آی سی یو که به آن بخش مراقبت های ویژه هم گفته می شود از سه حرف اول عبارت لاتین Intensive Care Unit گرفته شده که کنار هم واژه ی ICU را تشکیل می دهند.

این بخش در کنار سی سی یو یا CCU که مخفف شده ی عبارت critical care unit  یا گاها cardiac care unit دو بخش ویژه ی موجود در بیمارستان ها هستند که خدمات ویژه ای را به مریض ها ارائه می دهند.

عموما در این دو بخش افرادی که حال آنها خوب نیست و شدت بیماری در آنها زیاد است یا بدن آنها به هر دلیلی آسیب شدیدی دیده است و نیاز دارد تا پزشک هایی با تخصص های مختلف به صورت تیمی که تشکیل شده از پرستارها، پزشکان متخصص در زمینه ی بیماری یا آسیب مورد نظر، فیزیوتراپ ها و سایر تخصص های لازم برای درمان فرد بیمار روی وی فعال باشند مشغول به خدمات رسانی هستند.

در این بخش می بایست علامت های حیاتی بیمار به صورت مداوم و پیوسته مورد بررسی قرار بگیرد و تحت کنترل قرار داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه تغییری پزشک متخصص بلافاصله متوجه آن شده و بتواند اقدام های لازم را به انجام برساند.

آی سی یو چیست؟

روال کار در بخش آی سی یو به چه صورت است؟

پیش از اینکه به خدمات آی سی یو در منزل بپردازیم می خواهیم ببینیم در این قسمت کارها به چه صورت انجام می شود.

بخش مراقبت های ویژه یا آی سی یو را می توان در شمار یکی از با اهمیت ترین و در عین حال ضروری ترین بخش هایی که در یک بیمارستان وجود دارند به شمار آورد که از مریض هایی که در این قسمت وجود دارند مراقبت های خاصی به عمل می آید.

به شکل کلی بخش مراقبت های ویژه با بخش های معمول موجود در هر بیمارستان دارای فرق است و این تفاوت را می توان در جنبه های مختلفی نظیر کادر درمان موجود در آن، دستگاه ها و سایر مواردی از این دست مشاهده کرد.

در بخش های بعدی مفصلا به تفاوت بخش مراقبت های ویژه با بخش های معمولی بیمارستان خواهیم پرداخت . معمولا افرادی که با بیماری های خاصی در حال جدال و دست و پنجه نرم کردن هستند در این قسمت بستری شده و پروسه ی درمان آنها آغاز می گردد.برخی از این انواع بیماری ها عبارت هستند از:

1. بیماری هایی در مورد دستگاه تنفسی که در وضعیت بد و خطرناکی قرار دارند
2. انواع و اقسام نارسایی های اندام ها
3. عفونت های شدید و حاد
4. تروما
5. مریض هایی که نیاز به دستگاه های پیشرفته ی تنفسی یا ونتیلاتورها و غیره دارند
6. و سایر ماوردی از این دست

روال کار در بخش آی سی یو به چه صورت است؟

پروسه ی درمان هر مریض در آی سی یو به چه صورت انجام می شود؟

پیش از اینکه خدمات آی سی یو در منزل بپردازیم می خواهیم کمی در مورد پروسه ای که می بایست برای درمان هر بیمار انجام شود به صحبت بپردازیم.

بعضی اوقات اوضاع بیماری که در آی سی یو بستری شده است به گونه ای پیش می رود که سلامتی وی کاملا در معرض ریسک قرار داشته و به همین علت هم می بایست کلیه ی نشانه های حیاتی آنها به شکلی پیوسته و با دقت بالا تحت نظر بوده و مورد بررسی قرار بگیرند و در نهایت در پرونده ی مخصوص بیمار به ثبت برسند.

در بخش مراقبت های ویژه با بهره گیری از کلیه ی دستگاه های مدرن و با فناوری پیشرفته و نیز استفاده از پرسنل و تیم پزشکی بسیار قوی و در عین حال با دانش و دارای تجربه ی کاری بالا سعی بر این است که به بهترین نحو ممکن از بیمار مورد نظر پرستاری و مراقبت به عمل آمده و تا جایی که تیم پزشکی قادر باشند حال عمومی بیمار را بهتر کرده و روند درمان را هرچه بهتر به انجام برسانند. برخی از تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده در بخش سی سی یو به شرح زیر هستند:

1. تجهیزاتی که مختص به ثبت رساندن نحوه ی عملکرد بدن بیمار بوده و نشانه های حیاتی وی را اندازه گیری کرده و به ثبت می رساند. از جمله ی این نشانه های حیاتی می توان به فشار خون، ضربان قلب، نحوه ی کار کردن شش ها و به طور کلی سیستم تنفسی و سایر مواردی از این دست اشاره کرد.

2. تجهیزاتی که برای بیمارانی هستند که برای نفس کشیدن دچار مشکل شده و نمی توانند بدون کمک دستگاه از پس این کار بر بیایند. به این دستگاه ها دستگاه تنفس مکانیکی هم گفته می شود.

تفاوت های بخش آی سی یو با بخش های عادی بیمارستان از نظر کادر درمان در چیست؟

پیش از این که بخواهیم در مورد خدمات آی سی یو در منزل صحبت کنیم نخست لازم است تفاوت آی سی یو با سایر بخش های موجود در بیمارستان با توجه به نوع کادر درمان را بدانیم.

بخش آی سی یو یا مراقبت های ویژه در هر بیمارستان با بخش های بستری معمولی آن متفاوت بوده و این تفاوت در جنبه های گوناگونی خود را به نمایش می گذارد.

نخستین تفاوتی که این دو با یکدیگر دارند و بسیار هم ملموس است در اعضای کادر درمان آن می باشد. افرادی که با هر عنوانی در بخش آی سی یو یا مراقبت های ویژه مشغول به کار هستند مخصوصا برای همین بخش آموزش دیده اند و متناسب با آن کار می کنند.

از جمله افراد مشغول به کار در بخش مراقبت های ویژه می توان به فردی که به عنوان رئیس افراد مشغول در این قسمت به عنوان کادر درمان منصوب می شود و می بایست دارای مدرک فوق تخصص مراقبت های ویژه باشد، پرستارانی که برای کار در این بخش آموزش دیده اند، پزشکی با تخصص تغذیه و نیز پزشکی با تخصص فیزیوتراپی از جمله ی افرادی هستند که در این بخش و در کنار سایر پزشک های متخصص مربوطه و مشاوران مشغول به کار هستند.

به طور کلی بخش مراقبت های ویژه همیشه برای افرادی نیست که حال آنها بسیار وخیم بوده و نزدیک به مرگ هستند بلکه کلیه ی مریض هایی که در بخش های عادی بیمارستان دیگر کاری از دست کادر درمان بر نمی آید به این قسمت انتقال پیدا می کنند تا بتوان برای بهبود حال آنها کاری صورت داد.

تفاوت های بخش آی سی یو با بخش های عادی بیمارستان از نظر کادر درمان در چیست؟

سایر تفاوت هایی که بخش مراقبت های ویژه با بخش های عادی بیمارستان دارد در چیست؟

حال این سوال پیش می آید که آیا تفاوت های دیگری هم میان بخش آی سی یو یا همان مراقبت های ویژه و بخش های عادی بیمارستان وجود دارد یا خیر؟

در پاسخ باید گفت بله، تفاوت های دیگری هم بین این دو وجود دارند. برای نمونه یکی از این تفاوت ها در تجهیزات و دستگاه هایی است که در هر یک از این بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

عموما تجهیزات به کار رفته در قسمت آی سی یو کاملا پیشرفته  و مدرن می باشند در حالی که در بخش های عادی چنین دستگاه ها و تجهیزاتی وجود ندارند .

سایر تفاوت هایی که بخش مراقبت های ویژه با بخش های عادی بیمارستان دارد در چیست؟

البته این عدم وجود دستگاه های مدرن بیشتر در بخش های عادی به این دلیل است که اصلا در این بخش ها احتیاجی به چنین دستگاه هایی نیست و عموما مورد نیاز واقع نمی شوند.

تفاوت بعدی در تعداد پرسنل کادر پرستاری است که در بخش آی سی یو به علت ماهیت مراقبتی که دارد معمولا پرستارانی که در این بخش حضور دارند در مقایسه با تعداد مریض ها بیشتر هستند در حالی که در بخش های عادی به این صورت نبوده و نسبت پرستاران به تعداد بیماران بیشتر نیست.

چه تجهیزات و دستگاه های مخصوصی در آی سی یو مورد استفاده ی تیم پزشکی قرار می گیرند؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد خدمات آی سی یو در منزل صحبت کنیم می خواهیم در مورد وسیله ها و تجهیزاتی که در بخش مراقبت های ویژه مورد استفاده قرار می گیرد کمی به صحبت بپردازیم. در قسمت مراقبت های ویژه دستگاه ها و تجهیزات معمولی وجود دارند که در ادامه برخی از آنها را ذکر می کنیم:

1. تجهیزاتی که مخصوص تهویه به صورت مکانیکی هستند و به نام ونتیلاتور هم شناخته می شوند. کاربرد این دستگاه برای یاری رساندن به مریض هایی است که در تنفس دچار مشکل هستند. عمل تنفس به کمک این دستگاه به وسیله ی لوله ای است که از درون نای وارد می شود.

2. تجهیزاتی که برای بررسی و مشاهده ی کلیه ی کارهای مربوط به قلب مورد استفاده قرار می گیرد که از انواع آنها می توان به دستگاه های دورسنجی که به نام تله متری هم شناخته می شوند.

3. دستگاه هایی که تحت عنوان ضربان ساز هستند و به نام Pacemaker (پیس میکر) شناخته می شوند.

4. کلیه ی دستگاه هایی که برای افراد دیالیزی مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر مورد استفاده در بیمارهایی هست که دارای بیماری ها و نارسایی هایی هستند که مربوط به کلیه می باشند.

5. وسیله ها و دستگاه هایی که برای بررسی و مشاهده ی پیوسته ی عملکرد بدن فرد بیمار مورد استفاده قرار می گیرند.

6. انواع و اقسام لوله های موجود در بدن اعم از لوله های داخل ورید، لوله هایی که برای تغذیه مورد استفاده قرار می گیرند، لوله هایی که در بینی قرار می گیرند و سایر مواردی از این دست

7. دستگاه ها و تجهیزات مربوط به معده مانند پمپ هایی که وظیفه ی ساکشن و یا خالی کردن مواد از معده را بر عهده دارند

8. انواع مختلف کاتترها

9. کلیه ی داروهایی که برای بهبودی بیمار از تمامی عارضه های جانبی که مختص بستری شدن بیمار در بخش مراقبت های ویژه هستند به کار می روند.

چه تجهیزات و دستگاه های مخصوصی در آی سی یو مورد استفاده ی تیم پزشکی قرار می گیرند؟

انواع مختلف بخش مراقبت های ویژه یا همان آی سی یو کدام هستند؟

به طور کلی هر بیمارستان ممکن است انواع مختلفی آی سی یو را در اختیار داشته باشد که برای گروه های خاصی از افراد یا برای یک نوع خاص از تخصص پزشک ها مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله ی این انواع مختلف بخش های مراقبت ویژه می توان از انواع زیر نام برد:

1. NICU یا همان واحد مراقبت های ویژه ی مخصوص نوزادان نارس
2. PICU یا همان واحد مراقبت های ویژه از کودکان
3. NEURO ICU یا همان واحد مراقبت های ویژه از بیماری های در ارتباط با اعصاب و نیز مغز
4. TICU یا همان واحد مراقبت های ویژه ی مخصوص تروما
5. و غیره

در ادامه ی مطلب خدمات آی سی یو در منزل در مورد هر یک از این انواع آی سی یو توضیح مختصری خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انواع مختلف بخش مراقبت های ویژه یا همان آی سی یو کدام هستند؟

پی آی سی یو یا همان بخش مراقبت های ویژه ی از کودکان شامل چه خدماتی می شود؟

پی آی سی یو یا قسمت مراقبت های ویژه ی کودکان مخفف عبارت Pediatric Intensive Care Unit می باشد.

این نوع از آی سی یو به وسیله ها، دستگاه ها و تجهیزات خاصی تجهیز شده است و عموم این تجهیزات و دستگاه ها به صورتی هستند که برای بهبود با سرعت بالاتر بیمارانی که کودک هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی عمده علتی که کودکان در بخش مراقبت های ویژه ی مخصوص کودکان تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرند این است که علائم و نشانه های زیستی آنها به دقت مورد نظارت قرار بگیرد و همچنین نگهداری به بهترین نحو ممکن از کودکان صورت پذیرد.

پزشک های متخصص قادر هستند تا هر یک از بیمارهای خود را که کودک هستند در این بخش در صورت نیاز بستری کنند تا بهترین مراقبت های ممکن از آنها صورت پذیرفته روال بیماری بهتر طی شود.

یکی از مهم ترین شرط هایی که پی آی سی یو می بایست داشته باشد این است که بنا به بیماران آن که کودکان هستند محیط آرام و بدون استرسی برای آنها فراهم شود.

نرو آی سی یو یا بخش مراقبت های ویژه از بیماران مخصوص مغز و اعصاب شامل چه خدماتی می شود؟

یکی دیگر از انواع مختلف آی سی یو همانطور که در قسمت های بالا هم گفته شد نرو آی سی یو (NEURO ICU) یا بخش مراقبت های ویژه از بیماران مخصوص مغز و اعصاب است.

در این بخش معمولا بیمارهایی که دارای مشکل های در زمینه ی مغز و اعصاب هستند و شرایط آنها حاد بوده و نیاز به مراقبت و کنترل پیوسته و در عین حال دقیق و مداوم دارند بستری می شوند.

عموما این دست بیمارها پس از جراحی های سخت در این بخش بستری می شوند و نیاز دارند تا تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند و شرایط آنها به دقت تحت نظر پزشکان متخصص باشد.

این نوع از آی سی یو تنها برای مریض های حوزه ی نوروسرجری و نوروجری است و دیگر هیچ بیمار دیگری در آن حضور ندارد. البته لازم به ذکر است این نوع از مریض ها به خدمات دیگری نظیر اکو یا نوار مغز و سایر مواردی از این دست نیاز دارند

لذا موقعیت مکانی این بخش یعنی مراقبت های ویژه ی مخصوص بیماران مغز و اعصاب می بایست کاملا نزدیک به پاراکلینیک های مورد نیاز یعنی نوار مغز، اکو و سایر کلینیک هایی از این دست قرار گرفته باشد.

بخش مراقبت های ویژه ی مخصوص تروما یا تی آی سی یو TICU شامل چه خدماتی می شود؟

در ادامه ی بحث خدمات آی سی یو در منزل نوبت به معرفی بخش تی آی سی یو یا بخش مراقبت های ویژه ی مخصوص تروما می رسد.

نام این بخش تروما آی سی یو بوده و و عموما شرایط آن به گونه ای است که مریض هایی در آن خدات دریافت می کنند که از سن و سال کمتری برخوردار هستند و به همین علت هم هست که آمار فوتی ها و تلفات در این نوع از آی سی یو در مقایسه با سایر انواع آی سی یو پایین تر می باشد.

عموما در بخش مراقبت های ویژه ی مخصوص تروما یا تی آی سی یو مریض هایی بستری می شوند که برای آنها حادثه ای پیش آمده باشد و در نتیجه ی آن حادثه نیازمند بهره مندی از خدمات مراقبت های ویژه آن هم به صورت پیوسته و مداوم هستند.

بخش مراقبت های ویژه ی مخصوص تروما یا تی آی سی یو TICU شامل چه خدماتی می شود؟

یو پی اس چیست و اهمیت استفاده از آن در بخش مراقبت های ویژه به چه صورت می باشد؟

یکی از وسیله ها و تجهیزاتی که در بخش مراقبت های ویژه مورد استفاده قرار می گیرد یو پی اس یا منبع تغذیه ی فاقد وقفه می باشد که مخفف شده و گرفته شده از حرف های نخست کلمه های عبارت UPS: Uninterruptible Power Supply می باشد.

این وسیله یکی از انواع تجهیزات الکترونیکی بوده  و یک پاور سورس به شمار می آید. وظیفه ی اصلی که این منبع تغذیه بر عهده دارد این است که بدون این که در عملکردش توقفی اتفاق بیفتد می بایست توان لازم برای بار مورد مصرف و لازم برای تجهیزات مختلف الکترونیکی را تامین کند.

در این دستگاه یک باتری وجود داشته که درون آن نیروی الکتریکی ذخیره شده و به کمک آن انرژی لازمی را که دستگاه ها، وسیله ها و تجهیزات به آن احتیاج دارند تامین می کند بدون اینکه در کار آن وقفه ی به وجود بیاید و سبب شود تا کار تجهیزات متوقف شده و حتی گاها به آنها صدمه برسد.

دستگاه منبع تغذیه ی فاقد وقفه عموما به عنوان یک دستگاه واسط میان سامانه ی برق شهری و وسیله ای که از برق استفاده می کند قرار می گیرد و کمک می کند تا علاوه بر اینکه برق قطعی نداشته باشد و دستگاه به صورت مداوم کار خود را ادامه دهد نویز و اختلال های درون شبکه ای هم به دستگاه آسیب وارد نکند.

همانطور که در بخش های قبل هم گفتیم بخش آی سی یو دارای تجهیزات و دستگاه هایی است که مداوم کار کردن آنها و عدم بروز قطعی بسیار حائز اهمیت است چرا که این دستگاه ها با جان بیمار در ارتباط هستند و حتی گاها خاموش شدن یا از کار افتادن دستگاه برای چند لحظه هم می تواند بیمار را در معرض آسیب های جدی قرار داده و حتی گاها به خطر افتادن جان وی و خدایی نکرده مرگ شود.

با کمک دستگاه یو پی اس هم دستگاه می تواند بدون وقفه به کار خود ادامه دهد و هم از کلیه ی خرابی ها و آسیب هایی که بر اثر قطع و وصل شدن برق و نوسان های آن برای دستگاه به وجود می اید نیز پیشگیری کنیم و در نهایت نیز از دغدغه ها و استرس های کادر درمان مشغول به خدمات رسانی در آی سی یو کم کنیم.

یو پی اس چیست و اهمیت استفاده از آن در بخش مراقبت های ویژه به چه صورت می باشد؟

آیا این موضوع که حال بیماری که در آی سی یو بستری می شود وخیم و رو به موت است درست است و تنها این دسته از بیماران در آی سی یو بستری می شوند؟

خوب است بدانید این که بخش آی سی یو یا مراقبت های ویژه از بقیه ی قسمت های موجود در بیمارستان ها مجزا می باشد و در عین حال هم دارای دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته تر و به روزتری می باش

و همچنین کادر درمان مشغول به کار در آن بسیار حرفه ای و مجرب و دوره دیده برای این بخش می باشند همه و همه دلیلی بر این موضوع نیست که مریض هایی در این بخش پذیرش می شوند که حال آنها به شدت بد و رو به خرابی است و امکان مرگ آنها بیار زیاد می باشد.

شاید بهتر باشد این گونه بگوییم که مریض هایی که در این بخش پذیرش شده و بستری می شوند لازم است تا با دقت بیشتری و توجه بالاتری وضعیت آنها را مدنظر قرار داد و آنها نیازمند پروسه ی پزشکی و مراقبتی و نظارتی بیش از آنچه که به طور معمول در بخش های عادی بیمارستان به بیماران ارائه می شود هستند.

به کمک این مراقبت های دقیق و پیوسته این مریض های بدحال عموما قادر هستند به زندگی بازگشته و زندگی نرمال خود را از سر بگیرند.

خداروشکر که کادر درمان مشغول به کار در بخش مراقبت ویژه همواره بهترین عملکرد را داشته به طوری که تقریبا هفتاد الی هشتاد درصد بیمارهایی که در بخش آی سی یو بستری می شوند این بخش را با سلامتی ترک می کنند.

چه نوع مریض هایی لازم است تا حتما در آی سی یو بستری شوند؟

حال این سوال پیش می آید که آی سی یو یا بخش مراقبت های ویژه برای چه نوع مریض هایی مناسب بوده و پزشک ها تشخیص می دهند که این نوع بیمار می بایست ادامه ی درمان خود را در بخش آی سی یو بگذراند و دیگر خدمات بخش های عادی مناسب اون نیست؟

به طور کلی مریض هایی که دارای برخی از شرایط زیر باشند از نظر پزشک ها نیاز دارند تا ب بخش مراقبت های ویژه منتقل شوند و ادامه ی درمان را از آنجا دریافت کنند. این بیماران و شرایط آنها به شرح زیر هستند:

1. همه ی مریض هایی که از نظر نشانه های حیاتی دچار مشکل بوده و این علامت ها در آنها دارای اختلال می باشد. منظور از این اختلال ثابت نبودن و بالا یا پایین شدن علائم حیاتی است.

برای مثال اگر بیماری دارای فشار خون نوسان باشد یا فشار خون وی به شد بالا یا به شدت پایین باشد می بایست به این بخ منتقل شود. علاوه بر این ضربان قلب و بالا و پایین رفتن آن و سایر مواردی از این قبیل می توانند سبب انتقال فرد به بخش آی سی یو و بستری شدن وی در آن شوند.

2. مریض هایی که از مشکلات تنفسی رنج می برند و برای نفس کشیدن به تجهیزات تنفس مصنوعی احتیاج دارند هم گزینه ی دیگر بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه هستند.

چه نوع مریض هایی لازم است تا حتما در آی سی یو بستری شوند؟

چه بیمارهای دیگری به غیر از موارد بالا می بایست در بخش آی سی یو بستری شده و خدمات ویژه دریافت کنند؟

در قسمت پیشین دو نمونه از مریض هایی که نیازمند گرفتن خدمات از بخش آی سی یو بودن را عنوان کردی. در این قسمت به ادامه ی این موضوع می پردازیم. سایر بیمارانی که لازم است در بخش آی سی یو بستری شوند به شرح زیر هستند:

1. همه ی مریض هایی که یک عمل جراحی سخت و با زمان بالا را از سر گذرانده اند و در عین حال هم جراحی آنها بسیار حساس و خاص بوده می بایست پس از به پایان رسیدن عمل و طی کردن ریکاوری در بخش مراقبت های ویژه بستری شوند. برای نمونه می توان به افرادی اشاره کرد که جراحی های سنگین و حساس مغز و یا قلب را داشته اند.

2. اگر یک مریض در حین انجام جراحی که خیلی سخت و سنگین نبوده و معمولی و عادی به شمار می آید به صورت ناگهانی دچار واکنش های از پیش تعیین نشده شود

و برای وی مشکل هایی به وجود بیاید عموما پس از به پایان رسیدن عمل جراحی برای برخورداری بیمار از مراقبت های بیشتر و دقیق تر وی را به بخش آی سی یو منتقل می کنند و آنجا تحت نظارت دقیق تیم پزشکی قرار می گیرد تا خطر کاملا رفع شود.

از جمله  این مشکل های به وجود آمده حین عمل که خطرناک هستند می توان از به وجود آمدن خونریزی آن ها به صورت شدید و بسیار زیاد، پایین آمدن میزان هوشیاری فرد تحت عمل جراحی قرار گرفته، تبدیل شدن وضعیت بیمار به کما و سایر مواردی از این دست همه و همه می توانند سبب انتقال به بخش مراقبت های ویژه شوند.

چه بیمارهای دیگری به غیر از موارد بالا می بایست در بخش آی سی یو بستری شده و خدمات ویژه دریافت کنند؟

علاوه بر بیمارهایی با شرایط گفته شده در بالا آیا باز هم مواردی هست که نیاز به بستر در آی سی یو باشد؟

در دو قسمت پیشین به مریض هایی پرداختیم که می بایست در بخش آی سی یو بستری شوند و تا بهبود شرایط عمومی شان و تا وقتی که پزشک صلاح ببیند در این بخش باقی بمانند.

در ادامه بقیه ی شرایطی را که منجر به انتقال بیمار به بخش آی سی یو خواهد شد با هم مرور خواهیم کرد. این شرایط به شرح زیر هستند:

1. اگر در خون یک بیمار عفونتی مشاهده شود که پزشک آن را خطرناک به شمار آورده و برای سلامتی فرد بیمار به عنوان یک ریسک تلقی شود بلافاصله دستور انتقال بیمار به بخش مراقبت های ویژه و بستری شدن در آن را می دهد تا با اقدام های لازم این عفونت از بدن بیمار خارج شده و شرایط به حالت نرمال بازگردد.

2. گاها افرادی که به کهولت سن دچار شده اند و در عین حال هم کارایی بدن و اندام های آنها دچار مشکل شده باشد به طوری که برای فرد ایجاد خطر کنند بر اساس صلاحدید پزشک در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند و نجا تحت مراقبت ها و نظارت های دقیق و منظم قرار می گیرند.

3. اگر فردی دچار سانحه شود مثلا حادثه ای برای وی رخ دهد یا تصادف کند و سایر موارد از این قبیل و در حین این سانحه به عضوهای مهم و حیاتی این فرد ضربه ی جدی وارد شود و عملکرد آنها را دچار اختلال کند بلافاصله فرد را به بخش مراقبت های ویژه منتقل می کنند .

علاوه بر بیمارهایی با شرایط گفته شده در بالا آیا باز هم مواردی هست که نیاز به بستر در آی سی یو باشد؟

چه خطرهایی به عنوان یک تهدید برای سلامتی مریض هایی که در بخش مراقبت های ویژه یا آی سی یو حضور دارند محسوب میشود؟

با این که بخش مراقبت های ویژه بخشی است که خدماتی که به مریض ها در آن ارائه می شود در بالاترین و دقیق ترین سطح خود هستند اما باز هم گاهی اوقات پیش می آید که بیماران این بخشنیز به مشکل هایی دچار می شوند

و برخی عامل ها و خطرات وجود دارند که زندگی و سلامت فرد بستری شده در این بخش را به شدت تحت تاثیر قرار داده و آن را تهدید می کنند. در ادامه ی این مطلب قصد داریم تا به این عامل ها بپردازیم.

نخستین موردی که زندگی یک فرد بستری شده در بخش مراقبت های ویژه را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است برای وی ایجاد خطر کند بحث عفونت و ورود عفونت به بدن فرد بیمار می باشد.

خوب است بدانید متاسفانه یکی از بیشترین عامل هایی که سبب از بین رفتن افراد و مرگ آنها می شود چه در کشور خومان و چه در سایر کشورها بروز عفونت در بدن افراد می باشد.

به همین علت است که برای آن چاره ای اندیشیده اند و برای این که فرد بستری شده در بخش مراقبت های ویژه از بروز عفونت در بدنش مصون باشد وی را در یک اتاق کوچک که از جنس شیشه است قرار می دهند تا عامل های محیطی نتوانند سبب انتقال عفونت به بدن این بیمار شوند.

به غیر از این هم همه ی افرادی که می خواهند این شخص بیمار را ببینید از پرستار و دکتر و به طور کلی اعضای کادر درمان و تیم پزشکی گرفته تا همراهی بیمار می بایست به بهترین شکل ممکن بهداشت را رعایت کرده و دست های خود را پیش از تماس با فرد بیمار کاملا شسته و ضدعفونی کنند.

یکی از عامل های مهم و تاثیرگذاری که باعث می شود بدن فرد بستری شده در بخش آی سی یو به عفونت دچار شود وسیله ها و تجهیزات پزشکی موجود در این بخش هستند که برای بیمار مورد استفاده قرار می گیرند.

لذا جدای این امر که در این بخش وسیله ها و دستگاه ها همگی پیشرفته بوده و با آخرین تکنولوژی روز هماهنگ هستند و از کادر درمانی بهره گرفته می شود

که بسیار مجرب بوده و بهترین خدمات ممکن را به بیمار ارائه می کنند رعایت بهداشت و ضدعفونی و استریل کردن کلیه ی وسیله ها، تجهیزات و دستگاه های موجود و مورد استفاده برای مریض های این بخش هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و نباید تحت هیچ شرایطی نادیده گرفته شود.

چرا که عدم توجه به این موضوع می تواند منجر به به وجود آمدن پیشامدهای ناخواسته و ناگواری شود.

در ادامه می خواهیم به خدمات آی سی یو در منزل پرداخته و لزوم ارائه ی این نوع خدمات را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

چه خطرهایی به عنوان یک تهدید برای سلامتی مریض هایی که در بخش مراقبت های ویژه یا آی سی یو حضور دارند محسوب میشود؟

منظور از ارائه ی خدمات مراقبتی ویژه در منزل چیست؟

گاها برای فرد بیماری که در قسمت مراقبت های ویژه بستری شده است شرایطی به وجود می اید که پزشک تصمیم میگیرد ادامه ی درمان فرد بیمار وی را به منزل منتقل کرده و از خدمات آی سی یو در منزل برای بیمار بهره بگیرد.

این امر به علت های گوناگونی رخ می دهد که در ادامه و در بخش های بعدی به آنها خواهیم پرداخت. حال می خواهیم ببینیم منظور از ارائه ی مراقبت های ویژه در منزل چیست؟

بعضی اوقات پیش می آید که شرایط برخی مریض ها و گاها افراد سالخورده و سالمند به گونه ای رقم می خورد که آنها نیاز دارند تا برای ادامه ی زندگی از تجهیزاتی بهره ببرند که در بخش مراقبت های ویژه ی بیمارستان ها مورد استفده قرار می گیرند

چرا که بیماری آنها به سطحی رسیده و به اندازه ای پیشرفت کرده است که حتما لازم است از این نوع دستگاه ها و تجهیزات کمک بگیرند تا قادر به ادامه ی زندگی باشند.

این افراد بر اساس صلاحدید پزشک معالج و تیم پزشکی برای گرفتن خدمات آی سی یو در منزل واجد شرایط شناخته می شوند و می بایست نسبت به انتقال آنها به منزل و ادامه ی پروسه ی درمان در خانه برای آنها اقدام شود.

منظور از ارائه ی خدمات مراقبتی ویژه در منزل چیست؟

بیمار بستری شده در آی سی یو را تحت چه شرایطی و با چه پروسه ای  و چگونه به منزل منتقل می کنند تا از خدمات مراقبت های ویژه در منزل برخوردار شود؟

پس از این که پزشک معالج بیمار بنا بر دلیل هایی که در اختیار دارد تصمیم به انتقال بیمار به منزل گرفته و این طور صلاح می بیند که ادامه ی خدمات آی سی یو را در منزل بیمار برای وی به انجام رسانند نوبت به انتقال بیمار به منزل می شود.

با توجه به این که فرد بیمار در شرایط و وضعیت خاصی قرار داشته و در بخش مراقبت های ویژه ی بیمارستان دستگاه ها و تجهیزات مخصوصی به بدن وی متصل است می بایست برای انتقال با همین دستگاه ها اقدام شود. اما این امر امکانپذیر نیست چرا که دستگاه ها متعلق به بیمارستان هستند.

به همین علت خانواده ی بیمار از موسسه هایی که خدمات مراقبتی بیماران در منزل را ارائه می دهند کمک می گیرند و این گروه های مراقبتی از کلیه ی تجهیزات لازم برای انتقال بیمار بستری شده در بخش مراقبت های ویژه و ارائه ی خدمات به وی در منزل بهره مند هستند.

کلیه ی دستگاه هایی که این گروه ها در اختیار داشته و برای بیماران مورد استفاده قرار می دهند به نوعی طراحی شده اند که منحصرا و مخصوصا برای استفاده در داخل منزل طراحی شده اند. پس بیمار به کمک این گروه های ارائه ی خدمات آی سی یو در منزل از بیمارستان مرخص شده و به منزل خود منتقل می شود.

در جریان پروسه ی انتقال کلیه ی اقدام های امنیتی و ایمنی رعایت می شوند و این کار با در نظر گرفتن کلیه ی استانداردهای پزشکی لازم برای بیمار صورت می پذیرد و بیمار با بالاترین سطح محافظت و مراقبت و کنترل به منزل منتقل خواهد شد.

عموما شرایط و وضعیت این دسته از بیمارها به گونه ای است که بعد از مرخص شدن از بیمارستان و بخش مراقبت های ویژه و تحت نظر قرار گرفتن در همان شرایط اما در منزل شرایط وی هر روز به وسیله ی یک پزشک متخصص مورد بررسی قرار گرفته و کنترل می شود.

بیمار بستری شده در آی سی یو را تحت چه شرایطی و با چه پروسه ای  و چگونه به منزل منتقل می کنند تا از خدمات مراقبت های ویژه در منزل برخوردار شود؟

علت های استفاده از خدمات آی سی یو که در منزل فرد ارائه می شود چیست؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که اصلا چرا می بایست از خدمات آی سی یو در منزل برای بیمار خود بهره ببریم؟

نخستین و تنها جواب که کاملا قانع کننده هم هست این است که پزشک معالج بیمار به این صورت صلاح دیده است و لذا اطرافیان بیمار نیز می بایست به این نظر پزشک اعتقاد داشته و آن را عملی کنند.

چرا که پزشک متخصص معالج فرد بستری شده در آی سی یو به صورت روزانه و حتی گاها چند بار در روز وضعیت و شرایط بیمار را تحت بررسی قرار داده و از وضعیت کلی وی کاملا مطلع می باشد.

لذا با در نظر گرفتن این شرایط بیمار اگر پزشک  صلاح ببیند می تواند اقدام به مرخص کردن شخص بیمار از بیمارستان نموده و دستور به ادامه دادن دریافت این خدمات در منزل خواهد کرد.

مزیت های استفاده از خدمات مراقبت های ویژه که در منزل ارائه می شوند چه هستند؟

گفتیم که هنگامی که پزشک صلاح ببیند دستور بستری کردن فرد را در منزل می دهد و از خانواده ی بیمار می خواهد برای وی از خدمات آی سی یو در منزل استفاده کنند.

بهره گیری از خدمات مراقبت های ویژه که در منزل به فرد بیمار ارائه می شوند برای بیمار و اطرافیان وی مزیت ها و حسن هایی را به وجود می اورد که در این قسمت می خواهیم به آنها بپردازیم. این مزیت ها به شرح زیر هستند:

مزیت های استفاده از خدمات مراقبت های ویژه که در منزل ارائه می شوند چه هستند؟

1. همانطور که در قسمت خطرها و ریسک های موجود برای حضور فرد در بخش مراقبت های ویژه ی بیمارستان گفتیم یکی از مهمترین خطراتی که بیماران را مورد تهدید قرار می دهد وجود عفونت ها و مبتلا شدن فرد بیمار به عفونت است.

کمتر شدن مدت زمانی که فرد بیمار در قسمت آی سی یو بیمارستان بستری است می تواند به شدت به این موضوع کمک کرده و سبب پایین آمدن ریسک ابتلای فرد بیمار به عفونت در محیط بیمارستانی خواهد شد.

2. مورد بعدی که بسیار مهم نیز هست به عامل هزینه باز می گردد. معمولا برای بسیاری از افراد حتی کسانی که از بیمه های تکمیل درمان هم استفاده می کنند بحث هزینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و حتی گاها برخی خانواده ها قادر نیستند از پس این هزینه های زیاد بر بیایند.

بخش مراقبت های ویژه یا آی سی یو هم به علت خدمات خاصی که ارائه می دهد و نیز مسئولیتی که بر عهده داشته و نوع بیمارانی که در آن پذیرش میشوند بسیار حساس بوده و به همین دلیل هم مخارج بسیار زیادی را برای بیمارستان در بر دارد.

در نتیجه هزینه هایی هم که برای افراد بستری شده در این بخ محاسبه می شوند بسیار بالا بوده  و حتی گاها بیمه تا نیز تا حدی این هزینه ها را متقبل شده  و مابقی را قبول نمی کند و فرد می بایست آن را بپردازد.

به علت وجود این بار مالی بالا و مخارج و هزینه های سنگین گاها پزشک فرد تصمیم می گیرد تا ادامه ی درمان وی را از منزل پیش ببرد و در نتیجه خانواده ی بیمار می بایست نسبت به فراهم آوردن خدمات ای سی یو در منزل اقدام کنند.

 به کمک این خدمات مخارج و هزینه های تحمیل شده تا حد زیادی یعنی تقریبا 30 درصد کمتر شده و فرد می تواند از مراقبتی خوب و دقیق و در عین حال قیمت مناسب بهره ببرد.

3. حضور در محیط خانه برای بسیاری از افراد آرامش بخش و تسکین دهنده بوده و حتی ممکن است به فرد کمک کنند تا زودتر سلامتی خود را بازیابد.

مزیت های استفاده از خدمات مراقبت های ویژه که در منزل ارائه می شوند چه هستند؟

حضور پرستار آی سی یو در منزل چه مزیت هایی در بر دارد؟

مریض هایی که به هر دلیلی در بستر بیماری و در شرایط آی سی یو قرار دارند ببسته به وضعیتی که در آن هستند می بایست خدمات مراقبتی و نظارتی دریافت کنند.

این خدمات چه در ابعاد جسمانی بوده و چه در ابعاد روانی می بایست به نوعی به وسیله ی فردی که در آن خبره بوده صورت پذیرند.

لذا بیمار نیازمند پرستار، بهیار، مشاور، کمک پرستار و سایر افرادی از این قبیل می باشد تا آنها بتوانند در صدد رفع احتیاج های بیمار مورد نظر برآمده و نسبت به انجام این نیازها اقدام کنند.

هنگامی که صحبت از مراقبت بیمار در منزل پیش می آید نوع مراقبتی که می بایست از بیمار به عمل آید بسیار حائز اهمیت است.به همین علت پرستارهایی که مایل به انجام این کار هستند در سه دسته ی متفاوت قرار می گیرند. این دسته بندی پرستارها به شرح زیر است:

حضور پرستار آی سی یو در منزل چه مزیت هایی در بر دارد؟

پرستار مستقل:

این نوع از پرستار عموما برای مریض هایی مورد استفاده قرار می گیرد کهدر شراط وخیمی وجود نداشته و آنها قادر هستند به راحتی از پس انجام کارهای خود برآمده و درصدد رفع احتیاجات خود اقدام کنند .

این دسته از مریض ها تنها به این دلیل به پرستار احتیاج دارند که وی به آنها مسائلی را که لازم است آموزش دهد.

این آموزش ها در دسته ی یادگیری اعمال مربوط به خودمراقبتی بوده و مواردی مانند چگونگی تحت کنترل درآوردن و جلوگیری از بروز عفونت خصوصا برای مریض هایی که از داروهایی استفاده می کنند که به نوعی سبب سرکوب شدن سیستم ایمنی بدنشان خواهد شد و غیره را در برمیگیرد.

پرستار نسبی:

این نوع از پرستارها برای بیمارهایی مورد نیاز هستند که همانطور که از اسم آن برمی آید نسبی بوده و خیلی از احتیاجات فرد بیمار می بایست به وسیله ی پرستار رفع شوند.

این بیمار برای بهره گیری از مراقبت هایی که به آنها احتیاج دارد می بایست حتما از یک پرستار، بهیار یا سایر افرادی از این دست و با این تخصص ها استفاده کند

پرستار کامل:

گاها بیماری فرد و یا شرایط وی به گونه پیش می رود که فرد بیمار دیگر قادر نیست نسبت به انجام حتی برخی کارهای خود اقدام کرده و کلیه ی کارهای مراقبتی وی بر عهده ی پرستار قرار می گیرد.

این دسته از افراد به علت وضعیتی که در ان قرار دارند به یک پرستار احتیاج دارند که به صورت تمام وقت در اختیار آنها بوده و کلیه ی خدمات لازم را به آنها ارائه دهد و نسبت به رفع احتیاجات بیمار را اقدام کنند.

پرستار کامل:

خدمات آی سی یو در منزل شامل چه مواردی می شود؟

همانطور که گفتیم گاها لازم است تا خدمات مراقبت های ویژه در منزل فرد بیمار به وی ارائه شوند. حال می خواهیم بینیم ارائه ی این خدمات در منزل به چه صورت انجام می گیرد؟

نخستین اقدامی که در این موضوع صورت می پذیرد این است که تخت فرد بیمار به کلیه ی دستگاه ها و موارد مراقبتی لازم و تجهیزاتی که در بخش مراقبت های ویژه ی بیمارستان وجود دارند و در عین حال بیمار به آنها احتیاج دارد مجهز می شود.

به بیان ساده تر تخت بیمار یک تخت آی سی یو خواهد بود. در گام نخست از این پروسه یک گروه پزشکی که از متخصص بیهوشی و نیز متخصص اورژانس تشکیل شده است، به خانه ی فرد بیمار رفته و آن را از نظر وضعیت بررسی می کنند تا ببینند آیا قادر هستند به فرد مریض خدمات لازم را در این فضا ارائه دهند یا خیر؟

این گام به نوعی یک امکان سنجی و برآورد شرایط محسوب می شود تا بتوان به کمک آن بهترین عملکرد را ارائه داد.

بعد از ای که مکان مورد نظر تاییدیه ی لازم را دریافت نمود یک پزشک در محل حضور پیدا  کرده و تعیین می کند که مریض مورد نیازمند چه نوع خدماتی می باشد.

بعد از آن هم به مرور سایر افرادی که بر حسب شرایط بیمار، چگونگی بیماری وی و نیز حد و حدود آن از شدید تا ضعیف به آنها احتیاج است روال درمان فرد و خدمات رسانی به وی را کامل می کنند. دو علت عمده ای که ایده ی تاسیس مراکزی برای ارائه ی خدمات آی سی یو در منزل را به وجود آورد عبارت بودند از:

کم بودن تعداد تخت هایی که برای مریض ها در بیمارستان وجود داشت و دیگری افزایش تعداد افراد سالمند و سالخورده در جامعه.

چرا که عموما افراد در سنین کهنسالی به بیماری ها و مشکل هایی دچار می شوند که گاها لازم است از خدمات مراقبت های ویژه بهره ببرنند و کمبود تخت در بیمارستان ها سبب شد تا این ایده عملی شود که می توان شرایط بخش های مراقبت های ویژه ی بیمارستان ها را در منازل پیاده سازی کرد و از آنها بهره برد.

خدمات مراقبت های ویژه در منزل مناسب چه افرادی با چه ویژگی هایی است؟

یکی از سوال هایی که عموما در بحث ارائه ی خدمات مراقبتی در منزل پیش می آید این است که اصلا چه افرادی می توانند از خدمات آی سی یو در منزل استفاده کنند و به آن نیاز دارند؟

یکی از پرتعدادترین کاربران این روش مراقبتی افرادی هستند که یا دارای سن و سال بالایی هستند و سالخورده یا سالمند محسوب می شوند و یا در حرکت مشکل داشته و توانایی حرکت را در اختیار ندارند.

علاوه بر این اشخاصی که قادر نیستند در شهر نسبت به عبور و مرور اقدام کنند یا کسانی که وضعیت مالی آنها به وی این اجازه را نمی دهد از خدمات گران قیمت بیمارستان ها در زمینه ی آی سی یو چه در بیمارستان های عمومی و چه در بیمارستان های خصوصی و پرهزینه استفاده کنند،

حتی افرادی که از خدمات مراقبت های ویژه ای که در بیمارستان دریافت نمونه اند ناراضی هستند همه و همه کاندیداهای خوبی برای دریافت خدمات مراقبت های ویژه در منزل بوده و از شرکت های فعال در این زمینه در خواست می کنند تا خدمات مورد نیاز و مدنظرشان را به آنها ارائه دهد.

خدمات مراقبت های ویژه در منزل مناسب چه افرادی با چه ویژگی هایی است؟

موسسه ها و مراکز ارائه دهنده ی خدمات مراقبتی چه مواردی را در زمینه ی مراقبت های ویژه به افراد ارائه می دهند؟

موسسه ها و مرکزهایی که برای ارائه ی خدمات مراقبتی در منزل تاسیس و راه اندازی شده اند در بخش های مختلفی آماده ی ارائه ی خدمات هستند که یکی از مهم ترین این خدمات را می توان ارائه ی خدمات ای سی یو در منزل به شمار آورد.

این دسته از خدمات موارد گسترده ای را در بر می گیرد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم. این خدمات به شرح زیر هستند:

تحت نظارت داشتن کلیه ی نشانه های حیاتی بیمار به صورت پیوسته و منظم، نظارت بر میزان هوشیاری مریض به صورت پیوسته، مانیتور کردن شرایط مریض مورد نظر و بررسی آنها به شکلی منظم و دقیق، بازبینی و کنترل شرایط همودینامیک بیمار، کمک به استفاده یا عدم استفاده ی مریض از دستگاه ونتیلاتور، کنترل کردن درد بیمار و ارائه ی داروهای لازم در صورت نیاز،

کنترل کردن راه تنفسی بیمار، استفاده از اکسیژن در صورت لزوم، کمک به بهبود مشکلات تنفسی بیمار، چک کردن سیستم تنفسی بیمار برای وجود یا عدم وجود ترشح های تنفسی و خارج کردن و تخلیه ی آنها در صورت وجود، تحت نظارت داشتن چگونگی وضعیت نفس کشیدن بیمار،

کمک به تکان دادن بیمار و عضوهای بدن وی مانند دست و پا، ماساژ دادن قسمت هایی از بدن بیمار که به ماساژ احتیاج دارد مانند قسمت هایی که به آنها فشار زیادی وارد شده است یا می شود،

کنترل زخم های بیمار و تعویض پانسمان، تزریق مواد غذایی به بیمار به کمک ورید، سوند بینی به معده و غیره، دادن داروهای بیمار به هر صورتی که می خواهد باشد اعم از خوردنی، تزریقی، تنفسی و غیره، وصل کردن و تخلیه ی سوند ادرار و کلیه ی خدماتی از این دست که در این مطلب به آنها نپرداختیم اما بیمار به آنها نیاز دارد.

موسسه ها و مراکز ارائه دهنده ی خدمات مراقبتی چه مواردی را در زمینه ی مراقبت های ویژه به افراد ارائه می دهند؟

به طور کلی حسن های دریافت کردن خدمات مراقبت های ویژه در خانه چیست؟

در این بخش قصد داریم تا به مزیت هایی که دریافت خدمات مراقبتی در منزل برای بیمار به وجود می آورد بپردازیم. این مزیت ها به شرح زیر هستند:

تسریع در پروسه ی خوب شدن حال بیمار با پایین آمدن ریسک مبتلا شدن مریض به عفونت:

هنگامی که بیماری در منزل مراقبت های لازم را دریافت می کند از خطرهای موجود در بیمارستان مانند مبتلا شدن به انواع مختلف عفونت ها مصون می ماند و ریسک ابتلا به انها تا حد زیادی کاهش پید میکند. همین امر می تواند در سرعت بهبودی بیمار موثر بوده و آن را بیشتر کند.

مخارج مقرون به صرفه تری که مراقبت از بیمار در منزل به همراه دارد:

معمولا خدمات مراقبتی ارائه شده در بیمارستان ها خصوصا اگر برای بخش های مراقبت ویژه باشند بسیار بالا بوده و بیمه نیز گاها همه یا بخشی از آن را تقبل نکرده و کلیه ی هزینه ها به پای فرد می افتند.

اما اگر همین مراقبت ها در منزل بیمار ارائه شوند می توان گفت هزینه ها تا حد خوبی کاهش پیدا کرده در عین حالی که کیفیت خدمات حفظ شده و بیمار می تواند خدمات مراقبتی استاندارد و همچنین مقرون به صرفه در اختیار داشته باشد.

تاثیر حضور در منزل و عدم حضور در محیط بیمارستان بر بیمار:

برخی افراد دارای روحیه ی خاصی هستند که ماندن در بیمارستان ممکن است سبب بروز اثرات منفی در روحیه ی آنها شود.

علاوه بر محیط بیمارستان نبود اعضای خانواده و ناآشنا بودن محیط و مانوس نبودن بیمار با آن می تواند سبب بروز استرس برای بیمار شود. حضور در جمع خانواده می تواند به شدت ارامش بخش و تاثیرگذار بر بهبودی باشد.

ارائه ی مراقبت های لازم با توجه به احتیاج های بیمار:

بیمارستان ها برای همه ی افراد یک بخش خدمات مشخص و مساوی دارند و عموما خواسته های منحصر بفرد بیمار در انها تامین نمی شود در حالی که در خانه بیمار می تواند کلیه ی نیازهای خود را با پرستار در میان گذاشته و از انجام نها مطمئن باشد.

کمک به انجام کارهای روزمره و تسهیل انجام انها:

گاها بیمار از انجام کارهای روزمره ی خود مثل استحمام، نظافت و غیره هم عاجز است. حضور یک پرستار تمام وقت و آموزش دیده و باتجربه در این موارد می تواند بسیار کمک کننده باشد.

کمک به انجام کارهای روزمره و تسهیل انجام انها:

نتیجه گیری

در این مطلب مفصلا با بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان آشنا شدید و وظیفه هایی که بر عهده ی پرستاران این بخش است و دستگاه ها و تجهیزات مورد استفاده در آن را شناختید.

علاوه بر این دانستیم که گاها شرایطی پیش می آید که بیمار می بایست ادامه ی درمان خود را در منزل پی بگیرد و به همین علت است که مرکزها و موسس های ارائه ی خدمات مراقبتی در منزل راه اندازی شده اند.

سپس در انتها هم در مورد خدماتی که موسسه ها و مراکز ارائه دهنده ی خدمات مراقبتی در منزل به افرادی که به آن نیاز دارند صحبت کرده و مزیت های آن را نیز به طور کامل بیان کردیم. امید است مطالعه ی این مطلب برای شما مفید بوده و از آن بهره ی لازم را برده باشید.