پرستار سالمند در منزل

در این مقاله سعی داریم درباره پرستار سالمند در منزل اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

همچنین در خصوص پرستار سالمند، وظایف و مهمترین ویژگی های پرستار سالمند، انواع خدمات پرستار سالمند در خانه، حقوق دستمزد پرستار سالمند در خانه و هر سوال دیگری که ممکن است در این راستا برای شما مطرح شود اطلاعات جامعی را ارائه نمایم. با ما همراه باشید.

 

 

. پرستار سالمند کیست؟
. خدمات پرستاری از سالمند در خانه شامل چه مواردی میشود توضیح دهید؟
. وظایف پرستار سالمند در خانه را نام ببرید؟
. پرستار سالمند مجرب دارای چه ویژگی های است؟
. چه عواملی بر روی حقوق دستمزد پرستار سالمند در خانه تاثیرگذار است؟
. در چه شرایطی به پرستار سالمند در خانه نیاز داریم؟
. مزیت های استفاده از پرستار سالمند در خانه را نام ببرید؟
. مهمترین نکاتی که در زمان استخدام پرستار سالمند در خانه بایستی به آن توجه کنید را ذکر کنید؟

 

پرستار سالمند در منزل

پرستار سالمند

یکی از دوره های زندگی که برای تمامی بانوان و آقایان رخ میدهد سالمندی و پیری است که در این دوره فرد به تدریج با سالخوردگی و تقلیل توانایی های جسمانی همراه میشود و ممکن است دیگر قادر به انجام امور معمولی، ساده و شخصی خود در طی روز نباشد.

در حال حاضر تقریباً همه اعضای خانواده به اشتغال فعالیت دارند و به دلیل مشکلات اقتصادی و درگیری های کاری زمان زیادی برای نگهداری و مراقبت از والدین سالمند خود ندارند.

بنابراین در چنین شرایطی است که حضور پرستار سالمند در منزل مناسب ترین راه حل برای مراقبت و نگهداری از سالمندان به شمار می آید و تا حد بسیاری از وظایفی که بر دوش فرزندان است می کاهد.

البته فرزندان به این موضوع واقفند که مراقبت و پرستاری از پدر و مادر سالخورده ی آنها بایستی در آرامش، امنیت و به نحو احسن صورت پذیرد تا والدین خود را در محیط امن منزل نگهداری کنند.

آلودگی محیط خانه سالمندان، مسیرهای طولانی، شلوغی و ترافیک از مواردی است که سبب عدم رضایت فرزندان و نگهداری والدین آنها در مرکز درمانی و یا خانه سالمندان میشود.

لذا پرستاری و مراقبت از سالمند در منزل علاوه بر سریعتر و راحت تر کردن شرایط پرستاری سبب امنیت و حس راحتی بیشتر برای شخص سالمند میشود.

در مجموع بایستی بیان کرد که از مهمترین دوران زندگی هر شخص سالمندی است که شاید در آن به علت مشکلات مختلف و تقلیل انرژی به اشخاصی حاضر و کارآزموده که در رابطه با مراقبت از سالمندان از تخصص کافی برخوردارند بهره مند شویم.

به این علت که موقعیت بیماری و شرایط سنی افراد سالمند می تواند دردسرساز و یا حتی خطرساز باشد. این امر سبب می گردد که حس استقلال در شخص سالخورده تقویت و امورات وی به آسانی انجام شود.

پرستار سالمند

خدمات پرستاری از فرد سالمند در خانه

Elderly nurse (پرستار سالمند) شخصی است که از دانش، تحصیلات و تسلط کافی در حوزه پرستاری از سالخوردگان در منزل برخوردار است و به کلیه مشکلات و اختلالاتی که هر سالمندی با آن روبرو است و یا احتمال دچار شدن آنها به این بیماریها بسیار است،

مهارت و تخصص کافی داشته و می داند در موقعیت های حساس سالمندان از چه تکنیک های جهت حفظ سلامتی آنها استفاده کنند. بهتر است بدانید از لحاظ تحصیلات و تخصص پرستار سالمند به:

مراقب و نگهدار 2) بهیار 3) پرستار دسته بندی میشود.

در حال حاضر خدمات پرستاری از فرد سالمند در خانه بطور بسیار زیادی ارتقا یافته و روز به روز به کیفیت و تنوع خدمات در این حوزه افزوده میشود.

لازم به ذکر است چنانچه والدین سالمند شما از لحاظ جسمانی در سلامتی کامل قرار دارند و تنها جهت انجام امور شخصی نیازمند همراهی و مساعدت هستند، شما می توانید از (مراقب سالمند در منزل) بهره مند شوید،

اما در صورتی که فرد سالمند با مشکلات حرکتی و یا فیزیکی همراه است، بهتر است در وهله نخست از خدمات (ویزیت پزشک در منزل) بهره مند شده و آنگاه جهت استخدام پرستار سالمند اقدامات لازم را انجام دهید.

به طور معمول پرستاران سالمند به صورت روزانه، شبانه روزی، ساعتی و یا حتی ایام تعطیل آماده ارائه بهترین خدمات درمانی در منزل برای سالمندان هستند.
سالمند

بطور کلی سالمندان به دو گروه:

سالخوردگانی که میتوانند امور روزانه و فردی خود را به تنهایی انجام دهند و بیشتر جهت انجام امور منزل و یا تهیه برخی از محصولات غذایی منزل از بیرون به مراقب سالمند نیاز دارند.

سالمندانی که حتی نمی توانند کوچکترین امور شخصی روزانه خود را انجام دهند نیازمند پرستار سالمند در منزل به شکل تمام وقت هستند.
البته بایستی متذکر شویم که بعضی از سالمندان جهت رفع تنهایی خود به همدم و یا هم صحبت احتیاج دارند تا از این طریق از شدت ناراحتی و یا نگرانی خود بکاهند.

بطور کلی سالمندان به دو گروه:

وظایف پرستار سالمند در منزل

از وظایف پرستاران سالمند در خانه میتوان به موارد ذیل متذکر شد که عبارتند از:

پرستار و یا مراقب فرد سالمند بایستی پیوسته بصورت بیست و چهار ساعته همراه فرد سالمند باشد. حتی زمانی که شخص سالمند از منزل خارج می شود و یا به دکتر نیاز دارد که در چنین شرایطی وظیفه پرستار سالمند همراهی کردن با فرد سالخورده است.

هر شخص سالمند به دلیل کهولت سن رژیم غذایی خاصی دارد که پرستار سالمند بایستی مطابق رژیم غذایی مربوط به سالمند سالم ترین مواد غذایی را برای وی آماده کند.

به طور مثال مواد غذایی چرب سبب افزایش چربی خون در افراد سالمند میشود که لازم است مصرف آنها را محدود و یا از برنامه ی غذایی آنها حذف کرد.

وعده های غذایی بایستی سر زمان مشخص برای سالمندان عزیز آماده شود و جهت تامین انرژی به بدن آنها رسانده شود.

وظایف پرستار سالمند در منزل

بیشتر سالمندان پیاده روی روزانه و به بیرون رفتن از منزل علاقه بسیاری دارند و ماندن در منزل را کسل آور می دانند. اغلب سالمندان برای لذت بردن از طبیعت پارک مایلند این امر را هر روز انجام دهند، لذا همراهی پرستار سالمند در چنین مواردی الزامی است.

در این قسمت بایستی بیان کنیم که سالمندان به منظور تداعی خاطرات گذشته دیدار با اعضای خانواده و یا آشنایان را نیز جزئی از برنامه ی هفتگی خود قرار میدهند که پرستار سالمند جهت سهولت در رفت و امد وی بهتر است او را همراهی کند.

به منظور پیشگیری از بیماری های عفونی پرستار سالمند در منزل موظف است که نظافت شخصی فرد سالمند را روزانه انجام دهد.

پرستاران سالمندی که بطور تمام وقت همراه سالمند هستند می توانند در راه پله ها، اتاق خواب به جهت پیشگیری صدمه رسیدن به سالمند چراغ سنسور حرکتی قرار دهند. و یا با برداشتن موانع از مسیر آمد و شد شخص سالمند در منزل از بروز مشکلاتی که ممکن است برای وی پیش آید پیشگیری کنید.

مهمترین وظیفه پرستار سالمند در منزل به این موضوع اختصاص دارد که پیش از خواب کلیه درب های ورودی را بسته و یا قفل کند، به این علت که شاید فرد سالمند دچار عارضه ی آلزایمر باشد و بی اختیار از منزل خارج شده و برای خود و سایر اعضای خانواده مشکلاتی را به همراه آورد.

مهمترین نکته ی که پرستار سالمند بایستی به آن دقت کند، قرار دادن مقدار کمی مواد غذایی در کنار تخت فرد است تا اینکه هر زمان از شبانه روز سالمند با حس گرسنگی و یا افت قند خون همراه شد آن را میل کند.

فعالیتهای ورزشی روزانه کمک بسیاری به خواب بهتر فرد سالمند میکند. البته لازم است پرستار سالمند تمرینات ورزشی سبکی را برای سالمند در نظر گیرد و در انجام آنها وی را همراهی کند. نرمش روزانه سبب شادابی شخص سالمند در طی روز میشود.

نکته مهمی که پرستار سالمند در منزل بایستی به آن دقت بسیار داشته باشد این است که تا زمانیکه پزشک مرتبط برای سالمند قرص خواب توصیه نکرده است شما نبایستی پیش از خود و بدون تجویز پزشک از داروهای خواب آور برای وی استفاده کنید.

چنانچه شخص سالمند دچار تکرر ادرار و یا بی اختیاری ادرار است، پرستار سالمند در منزل موظف است از البسه مخصوص برای فرد سالمند استفاده کند و بلافاصله بعد از کثیف شدن البسه ی آنها را تعویض کند.  

در ادامه شرح خدمات و وظایف پرستار سالمند در منزل بایستی بیان کرد که:
همراهی جهت انجام امور روزانه شخص سالمند و همچنین مدیریت استفاده صحیح از داروها از دیگر وظایفی است که بر عهده پرستار سالمند در خانه است.

لازم به توضیح است که وظایف مشخص و دقیق پرستار را موقعیت و شرایط فعلی شخص سالمند تعیین می کند. بهتر است بدانید فعالیت های ارائه شده از سوی پرستار سالمند در محل کار و منزل متفاوت بوده است،

به عنوان مثال در موسسات و یا مراکز مانند خانه سالمندان غذا دادن به فرد سالمند یکی از وظایف پرستار سالمند به حساب می آید.

خدمات پرستار در خانه جهت نگهداری از سالمند

در بعضی موارد شاید سالمند احتیاج به مراقبت های پرستاری مانند آسیب دیدگی در حادثه، معلولیت و یا عارضه ی مزمن به پرستار سالمند در خانه نیاز داشته باشد که در چنین شرایطی بایستی نوع خدماتی که به شخص سالمند عرضه میشود طبق نیاز وی باشد.

خدمات پرستار در خانه جهت نگهداری از سالمند

 برهمین اساس خدماتی که بر عهده پرستار سالمند در خانه است به این شرح است که:

برآورد و سنجش اولیه موقعیت و شرایط شخص سالمند و همچنین تهیه طرحی مراقبتی به خصوص برای فرد سالمند از خدمات پرستار در منزل است.

کنترل و مدیریت بر استفاده از تسکین دهنده های درد و داروهای تجویز شده از سوی پزشک معالج خدمت دیگری از پرستار در منزل جهت نگهداری از فرد سالمند است.

شست و شو، نظافت، پانسمان جراحت ها و ثبت لحظه ی نشانه های حیات در فرد سالمند از خدمات دیگر پرستار در منزل به منظور نگهداری و مراقبت بیشتر از سالمند است.

شرایط و موقعیت شخص سالخورده به گونه ی است که پرستار سالمند بایستی نوع نگهداری خود را جهت حفظ ارتقای بهبودی بیمار بروزرسانی کند.

خدمت دیگر پرستار سالمند در منزل آموزش شیوه ی درست نگهداری از شخص سالمند به سایر اعضای خانواده است.

ارائه ی پیشنهادات و شیوه های مناسب جهت سلامت امنیت فرد سالخورده در خانه خدمت دیگری است که بر عهده ی پرستار سالمند است.

پرستار سالمند بایستی بر روی اعمال کمک های اولیه که از سوی سایر اعضای خانواده در منزل انجام میشود کنترل و نظارت بسیار داشته باشد.

برقراری رابطه با مشاور سلامت، سالمند با پزشک مرتبط و مددکار اجتماعی از جمله خدمات دیگر پرستار سالمند در خانه است.

ترغیب فرد سالمند به حضور در فعالیت های اجتماعی، همکاری و پشتیبانی از وی در زمینه فوق نیز بر عهده پرستار سالمند است.

در انتها بایستی بیان نمود که پرستار سالمند در منزل بایستی جهت انجام کلیه وظایف خود از یک برنامه ریزی و نظم دقیقی پیروی کند و همچنین به جزئیات کار دقت کند و جهت ایجاد رابطه و نظارت مشکلات احتمالی از تسلط کافی برخوردار باشد.

خدمات پرستار در خانه جهت نگهداری از سالمند

پرستار مرد سالمند

آقایان درصد کمتری را از جامعه پرستاری به خود اختصاص میدهند. اغلب آقایان سالمند با پرستاران آقا ارتباط بهتری دارند. اضافه بر آن یک پرستار آقا به دلیل توان فیزیکی مطلوب خود قدرت بیشتری در راستای رسیدگی به تمامی امور سالمند دارد.

 به عنوان مثال در صورتی که شخص سالمند با عدم توان حرکتی همراه باشد و یا دارای اضافه وزن باشد، پرستار آقا میتواند بهترین مساعدت ها را به فرد سالمند ارائه دهد.

پرستار خانم سالمند

بیشتر جامعه پرستاری کشورمان را بانوان شامل می شوند. بانوان به دلیل مشخصه های ذاتی خود مانند دلسوزی و مهربانی بسیاری که دارند بهترین پرستاران در نظر گرفته می شوند. همچنین در انجام تمامی کارهای منزل از توان بسیاری برخوردار هستند.

چنانچه نظم و ترتیب و طعم غذای خانه سالمند برای شما بسیار حائز اهمیت است میتوانید از پرستار خانم سالمند در منزل بهره مند شوید. بیشتر بانوان سالمند پرستار خانم را جهت رسیدگی به امور شخصی روزانه خود و یا همدردی با آنها ترجیح می دهند.

مراقبت از سالمند

همه ی ما می دانیم که بهترین مکان به منظور زندگی برای هر فرد مخصوصاً سالمندان منزل شخصی خودشان است، به این علت که ممکن است بر این باور باشند که در منزل فرزندان و یا سایر آشنایان اضافی بوده و جهت گذراندن زندگی به شخص دیگری نیازمند هستند.

برهمین اساس والدین سالمند در منزل شخصی خودشان حس آرامش و امنیت بیشتری داشته و از لحاظ جسمی و روحی در موقعیت مناسب تری قرار می گیرند.

مراقبت از سالخوردگان ناتوان و توانمند را میتوان به پرستاران بعضی از مراکز درمانی و یا خانه سالمندان سپرد، اما مناسب ترین شیوه به منظور اینکه این زمان را به بهترین نحو زندگی کنید و هیچ ناراحتی، نگرانی و خجالتی بابت وضعیت فعلی خود نداشته باشید میتوانید در منزل شخصی خود و با کمک پرستار سالمند در منزل از مزیت های آن بهره مند شوید.

مراقبت از سالمند

دقت به سلامت روحی روانی فرد سالمند

تحقیقات صورت گرفته بیانگر این است که سالخوردگانی که در خانه نگهداری و یا مراقبت می شوند از لحاظ سلامتی نسبت به سالمندانی که در خانه سالمندان زندگی می کنند وضعیت بهتری خواهند داشت.

از اصلی ترین عواملی که میتوان در تحقیقات فوق اظهار داشت این است که سالخوردگانی در محیط خانه خود با حس راحتی و امنیت بیشتری همراه هستند و به همه ی فضای داخلی منزل خود آشنایی دارند.

چنانچه فرد سالمند دچار فراموشی و از دست دادن حافظه شده باشد، از نظر روانشناسان آشنا بودن در این فضا برای آنها بسیار مهم است.

علاوه بر این محیط آرام و ارزشمند خانواده، شخص سالخورده را در فضای خانه حس والاتری میدهد و در نتیجه اعتماد به نفس آنها نیز افزایش می یابد.

حال ممکن است این سوال مطرح شود که در چه مواقعی بایستی از پرستار سالمند در خانه بهره مند شویم؟

شاید شخص سالمندی به دلیل بیماری مجبور به انجام عمل جراحی قرار گیرد و یا بر اثر صدمه دیدگی های مختلف احتیاج به انجام فیزیوتراپی و یا امور درمانی در خانه داشته باشد و یا عدم توان امور در خارج از منزل جهت تهیه اقلام مورد نیاز را نداشته باشد، در چنین شرایطی است که شما میتوانید از پرستار سالمند در خانه جهت سالمندان بهره مند شوید.

دقت به سلامت روحی روانی فرد سالمند

در برخی موارد احتیاج به بهره مندی از تجهیزات پزشکی در خانه مانند فیزیوتراپی برای سالمند سبب حضور پرستار در خانه میشود تا جهت انجام سریعتر این امور مساعدت های لازم را به وی ارائه دهد.

همچنین چنانچه فرد سالمند این دوران را به تنهایی سپری می کند و یا دچار عارضه ی فراموشی و یا آلزایمر شده است میتواند از پرستار سالمند در خانه بهره مند شود.

در ادامه بایستی بیان نمود که شخص سالمندی که با محدودیت های قدرتی و یا حرکتی همراه است میتواند از مساعدت های پرستار در خانه استفاده کند.

از مهمترین دلایلی که سبب گردیده بیشتر افراد از پرستار سالمند در خانه بهره مند شوند، تقلیل هزینه های معالجه شخص سالمند و صرفه جویی در زمان و وقت سایر اعضای خانواده است.

در مجموع می توان بیان کرد که استفاده از مراقبان سالخوردگان در خانه به منظور بهبود موقعیت فرد و فرزندان وی است. البته پارامترهای متعدد دیگری سبب استخدام پرستار سالمند در خانه میشود که بیشتر موارد را در ابتدای مقاله ارائه نمودیم.

مزیت های بهره مندی از پرستار سالمند در منزل

پرستاران و مراقبین سالمند که اشخاصی با تجربه و ماهر در حوزه پرستاری و رابطه ی تاثیرگذار با بیمار هستند، می توانند مناسب ترین شیوه های درمانی را زیر نظر پزشک مرتبط انجام دهند.

از اصلی ترین مزیت بهره مندی از پرستار سالمند در خانه را میتوان به ارائه خدمات با بالاترین کیفیت و آموزش های تخصصی به مراقبین متذکر شد تا از این طریق بتوانند به بهترین شکل از سالمند مراقبت و نگهداری کنند.

رفتار محترمانه و حرفه ای نسبت به شخص سالمند و اعضای خانواده وی از دیگر مزیت های پرستار سالمند در خانه به شمار می آید. این امر سبب می گردد تا در محیطی راحت و امن خدمات درمانی و پزشکی به راحتی جهت رفاه حال سالمند ارائه گردد.

مهمترین مزیت بهره مندی از پرستار سالمند در منزل به تقلیل تعداد مراجعه شخص سالمند به مراکز درمانی و یا بیمارستان ها اشاره دارد زیرا اغلب اقدامات درمانی از سوی پرستار سالمند در خانه صورت می پذیرد.

شخص سالمند در فضای امن خانواده می تواند افزایش سطح بهبودی خود را حس کند و علاوه بر این حضور در فضای گرم و امن خانه سبب افزایش نشاط در سالمند می شود.

بی شک حضور پرستار سالمند در خانه می تواند نگرانی و استرس های دوره سالمندی را که به دلیل افزایش سن در فرد ایجاد میشود را تا حد بسیار کاهش دهد و در نتیجه به امور ساده روزانه شخص نیز کمک بسیاری میکند.

دوستان و یا آشنایانی که جهت معاشرت از شخص سالمند به منزل وی مراجعه می کنند سهولت و راحتی بیشتری در مقابل مراکز درمانی و یا خانه سالمندان احساس می کنند.

حضور پرستار سالمند در خانه میتواند اطمینان خاطر و حس آرامش و راحتی مضاعفی را برای اعضای خانواده جهت نظارت بیشتر بر روی وضعیت روحی و جسمی سالمند به همراه داشته باشد.

بطور کلی حضور پرستار سالمند در محیط امن منزل جهت والدین سالمند مزیت های متعددی دارد که در این بخش به چند نمونه از آنها اشاره کردیم.

مزیت های بهره مندی از پرستار سالمند در منزل

انواع خدمات پرستاری در خانه

با توجه به عنوان مقاله فوق، طبیعتاً به منظور استخدام پرستار سالمند بایستی با انواع خدماتی که برعهده ی وی است آشنایی کامل داشته باشید و علاوه بر این براساس وظایف آنها مناسب ترین پرستار را تعیین و استخدام کنید.

بطور کلی پرستاران خدماتی نظیر انجام دستورات پزشکی را به منظور ارتقای میزان بهبودی سالمند و فرستادن گزارشات محترم به پزشک مرتبط بر عهده ی پرستار سالمند است که این امر می تواند سبب تسریع موقعیت بهبودی شخص سالمند شود.

چنانچه شخص سالمند به عارضه ی دیابت مبتلا است و یا در طی روز به تزریقات نیاز دارد، پرستار سالمند می تواند آمپول های تجویزی و یا تزریق انسولین را در زمان مشخص برای فرد سالمند انجام دهد.

در مواقعی که شخص سالمند در اثر عدم توان حرکتی به زخم بستر مبتلا و یا به علت صدمات جسمی دچار جراحت شده است، مراقبت از جراحت ها به خصوص زخم بستر و یا جلوگیری از عدم دچار شدن به آن از دیگر وظایفی است که بر عهده پرستار سالمند است. حال در زیر به چند نمونه از خدمات پرستاری در خانه اشاره می کنیم:

استفاده از سوند:

درصورت استفاده شخص سالمند از سوند، جلوگیری از اختلالات عفونتی در فرد سالخورده و مراقبت های بکارگیری از سوند نیز از سوی پرستار سالمند انجام می گیرد.

همچنین سرم تراپی، تعویض پانسمان، تمامی تزریقات عضلانی و وریدی که توسط پزشک معالج برای فرد سالمند تجویز شده است و بایستی در زمان مشخص انجام شود از سوی شخص پرستار در منزل انجام میشود.

معالجه دردهای نابجا، کنترل و درد، جلوگیری از مشکلات عفونتی، بررسی ضربان قلب، فشارخون، گلوکز خون، کنترل دمای بدن، تعداد تنفس فرد سالمند و از همه مهمتر رابطه نزدیک با پزشک معالج وی و بیان گزارشات موقعیت درمانی سالمند به پزشک مرتبط از اصلی ترین وظایف پرستار سالمند در خانه است.

هنگامی که مسئولیت والدین سالمند خود را بر عهده شخص دیگری واگذار می کنید بایستی با خدمات و اخلاقیات پرستار سالمند آشنایی کامل داشته باشید و با این آگاهی انتخابی مطمئن و موثرتری را داشته باشید.

به این علت که سپردن مسئولیت سالمندان بر عهده ی افرادی که از تخصص و شناخت کافی برخوردار نیستند میتواند سبب بدتر شدن وضعیت شخص سالمند شود. به این ترتیب:

گفتگو و همدردی با سالمند:

از مهمترین خدمات پرستار سالمند در خانه به این موضوع اختصاص دارد که به موقعیت عاطفی افرادی که بدون همسر و فرزند زندگی می کنند بازبینی های لازم را انجام دهد.

بعضی از پرستاران سالمند همدمی مناسب جهت سالمندان تنها محسوب می شوند و براساس تجاربی که پیش از آن بدست آورده اند می توانند بهترین فعالیت ها را برای آنها در نظر گیرند، تا از این طریق سبب تسریع دوره بهبودی آنها شوند.

از جمله فعالیت های که از سوی پرستار در خانه جهت سالمند صورت می پذیرد را میتوان به بهره مندی از کتاب و کتابخوانی و گردش به عنوان گذراندن اوقات فراغت فرد اشاره کرد.

علاوه بر این بازیهای که سبب سرگرمی بیشتر آنها میشود و یا همراه شدن با شخص سالمند در زمان پیاده روی از خدمات دیگری است که بر عهده پرستار سالمند در خانه است. انجام فعالیت های نامبرده و گفتگو بیشتر با سالمند اثر بسزایی در شادابی و روحیه آنها به همراه دارد.

برخورداری از روحیه ی همزبان و همدل از اصلی ترین مشخصه های پرستار سالمند محسوب می شود به این علت که برخورداری از رابطه ی تاثیرگذار لازمه بکارگیری از شیوه های ارتباطی میان سالمند و پرستار است.

حتی در مواردی که شاید پرستار با ایجاد رابطه ی صمیمانه و صحیح بر رفتارها و یا بد اخلاقی های فرد سالمند تاثیرگذار باشد و در نهایت رابطه بهتری را برقرار کند.

گفتگو و همدردی با سالمند:

انجام بیشتر فعالیت های بدنی:

از موارد دیگر در حیطه ی کاری پرستاران سالمند در خانه کمک به سلامت موقعیت حرکتی فردی، فعالیت های بدنی و انجام حرکات مناسب و مفید برای شخص سالمند اختصاص دارد.

پرستار سالمند بایستی بر اساس موقعیت جسمی و همچنین محدودیت های حرکتی سالمند، راه حل و حرکات اصلاحی را به منظور افزایش توان حرکتی شخص سالمند در نظر گیرد.

از اصلی ترین خدمات پرستار سالمند در منزل که موظف به انجام آن است کمک به فعالیت های فیزیکی و بدنی این گروه از افراد است.

در حقیقت در این بخش بایستی متذکر شویم که شخص پرستار بایستی از این قابلیت برخوردار باشد که در قدم زدن و یا ایجاد تحرک در سالمندان موثر باشد. و یا در فعالیتهای نظیر استحمام و یا پوشیدن لباس به آنها کمک کند.

از همه مهمتر خدمتی که یک پرستار سالمند در خانه جهت رفاه حال سالمندان انجام میدهد در هنگام استراحت فرد در تختخواب و یا انتقال آن به تخت، صندلی، ویلچر و یا غذا دادن به شخص سالمند مساعدت های لازم را انجام دهد.

البته بایستی پارامترهای نظیر غذا دادن به سالمند براساس موقعیت جسمانی شخص و مسلماً بکار بردن از برنامه رژیم غذایی مناسب که پزشک معالج برای وی توصیه نموده است توسط پرستار سالمند صورت پذیرد.

شاید در مواردی شخص به انجام تمرینات فیزیوتراپی در خانه نیاز داشته باشد که پرستار سالمند با توجه به تخصص و مهارتی که در این زمینه بدست آورده است میتواند انجام این حرکات به راحتی در طی روز برای فرد سالمند مقدر سازد که پس از انجام آن گزارشات پروسه بهبودی سالمند بایستی به فیزیوتراپ اعلام گردد.

عدم توان حرکات بدنی در سالمند:

به دلیل اینکه اغلب سالمندان با عدم حرکات بدنی در این دوره همراه هستند و حتی ممکن است جهت انتقال سالمند از ویلچر استفاده شود از اصلی ترین خدمات پرستار سالمند محسوب میشود.

به این ترتیب پرستار سالمند بایستی انجام کارهای حرکتی فرد را برعهده گیرد و براساس موقعیت جسمی و حرکتی شخص تمامی فعالیتهای که باعث صحت قدرت حرکتی سالمند خواهد شد را انجام و به منظور مستقل شدن شخص سالمند جهت انجام کارهای روزانه به وی کمک کند. البته ممکن است پروسه ی فوق با چالش های متعددی همراه گردد.

عدم توان حرکات بدنی در سالمند:

رعایت بهداشت شخصی فرد سالمند:

کمک به امور شخصی سالمند از مهمترین خدماتی است که بر عهده ی پرستار سالمند در خانه است. هنگامی که فرد سالمند به علت محدودیت های حرکتی و یا بیماری قادر به انجام شخصی ترین امور روزانه ی خود نیست، در این زمان جهت استحمام، شستشو و یا حتی رفتن به دستشویی به یاری شخص مراقب و یا پرستار نیاز دارد.

شاید محدودیت های حرکتی در برخی از سالمندان شدید تر باشد طوری که شخص در انجام ابتدایی ترین امور نیز دچار مشکل میشود.

در چنین شرایطی است که پرستار سالمند با آموزش های که در این راستا به دست آورده است میتواند به سالمند مساعدت های لازم را ارائه و با مهربانی، ملایمت و حفظ اعتماد به نفس در فرد سالمند وی را در انجام کارهای شخصی همراهی کند.

پرستار میتواند در زمان استحمام سالمند به او کمک کرده و یا روتختی سالمند را به صورت منظم روزانه تعویض کند. شانه کردن، آراستن و اصلاح شخص سالمند از دیگر خدمات پرستار سالمند در خانه است.

البته رعایت نکات بهداشتی در رابطه با دهان و دندان شخص سالمند، یبوست و در مجموع نظافت کامل سالمند از جمله خدماتی است که بر عهده ی پرستار سالمند در خانه است.

در این راستا بایستی متذکر شویم که پرستار سالمند بایستی با مهربانی و رعایت حریم شخصی سالمند به او کمک کرده تا از این طریق گام های موثرتری را در برآورد احتیاجات اولیه خود بردارد.

پرستار بایستی بسیار مهربان، با گذشت و از خود گذشتگی نیازهای نخست شخص را همچون مایحتاج خود بداند و آنها را در این مسیر همراهی کند.

بهتر است متذکر شویم که رعایت نظافت فردی و نیازهای شخصی سالمند از ابتدایی ترین نیازهای فرد است که در گام نخست پرستار بایستی نیازهای آنها را اولویت خدمات خود در نظر بگیرد.

بنابراین بهتر است پیش از استخدام پرستار سالمند وضعیت کامل شخص سالمند را توصیف و آنگاه نسب به استخدام وی جهت مراقبت از سالمند اقدامات لازم را انجام دهید.

رعایت بهداشت شخصی فرد سالمند:

انجام کارهای نظافتی در خانه:

هنگامی که شخص سالمند تنها زندگی میکند و از وظایف منزل خود به تنهایی بر نمی آید، پرستار سالمند در خانه می تواند کارهای منزل شخص را هم برعهده گیرد و در این خصوص به اعضای خانواده وی و شخص سالمند کمک کند.

اغلب سالمندان به علت دوری از فرزندان و یا عدم دسترسی به آنها از این فرصت که همراه اعضای خانواده خود باشند بی نصیب هستند. پس نیاز است در این رابطه از پرستار سالمند یاری گرفته و علاوه بر مراقبت از شما نظافت و سایر امور منزل را به وی واگذار کنید.

در صورتیکه شخص سالمند با عدم توانایی در انجام امور نظافتی همراه باشد جهت شستن لباس ها، بیرون بردن زباله ها، آشپزی و ...... به یاری پرستار و یا مراقب در منزل نیاز دارد.

لذا در چنین شرایطی است که پرستار سالمند به شکل کلی به عنوان اصلی ترین اعضای خانواده شما به حساب می آید و براساس مهارت های که در این زمینه بدست آورده است، بیشترین عملکرد را جهت شخص سالمند و خانواده وی به همراه دارد.

انجام کارهای نظافتی در خانه:

مشخصه های پرستار سالمند

جهت استخدام پرستار سالمند بایستی به ویژگی های که در زیر متذکر می شویم جهت استخدام وری و بهره مندی از خدمات آن ها دقت بسیار نماید:

دلسوزی

همانطور که از نام آن پیداست پرستار شخصی مهربان و دلسوزی است که با حضور در منزل فرد سالمند مساعدت های لازم را جهت تامین نیازهای اولیه آنها انجام میدهد.

لذا این مسئله دقیقاً مشخصه ی نخست پرستار سالمند است که بایستی با مهربانی و ملایمت بسیار با سالخوردگان و اشخاصی که به مساعدت های لازم نیاز دارند، ارائه گردد.

از مهمترین مشخصه های پرستار سالمند می توان به حس دلسوزی در وی متذکر شد که سالمند را مانند والدین خود بداند و با توجه بسیار و در کمال اطمینان از وی نگهداری و مراقبت کند. در مجموع مهربانی و دلسوزی از مهمترین مشخصه های پرستار سالمند جهت ارائه ی خدمات به سالمندان است.

درک شرایط سنی شخص سالمند

پرستار سالمند بایستی توان درک شرایط سنی و موقعیت بهبودی شخص سالخورده را درک و با استنباط بسیار خود مطلوب ترین نگهداری را از سالمند انجام دهد.

از بارزترین مشخصه های پرستار سالمند که بسیار حائز اهمیت است برخورداری از درک متقابل و حس دلسوزی است که سالمندان به خوبی ناراحتی، ترس و اضطراب پرستاران خود را متوجه می شوند و شاید پس از شناسایی دیگر نتوانند با احساسات فوق ارتباط خوبی با پرستار برقرار کنند.

بنابراین بهتر است پرستار سالمند در خصوص شیوه ی ارتباط خود با فرد سالخورده دقت بسیار داشته باشد و بهتر آنها را درک کند.

چنانچه حس همدردی، اخلاق مناسب و مهربانی در وجود پرستار سالمند نباشد روند بهبودی وضعیت جسمی شخص سالمند نیز به تعویق می افتد.

لذا پرستار بایستی با شخص سالخورده همچون نزدیکان خود برخورد کرده و با دلسوزی تمام به سلامت وضعیت جسمی و عاطفی آنها کمک بسیار کند.

درک شرایط سنی شخص سالمند

صبر و تحمل

پرستار سالمند بایستی از تحمل و صبر بسیار بالایی برخوردار باشد. سالمندان با محدودیت های حرکتی و قدرتی که همراه هستند بتدریج جهت انجام امور شخصی خود با بدخلقی و یا کلافگی مواجه می شوند که این امر سبب رابطه ی بین پرستار و فرد سالمند میشود.

در این موقعیت پرستار سالمند بایستی با درک شرایط حاکم با مهربانی و صبر بسیار این شرایط را مدیریت کرده و این آرامش را به سالمند نیز منتقل کند. پرستاری از سالخورده بایستی با درک و روحیه بسیار قوی همراه باشد.

پرستاران بایستی به این نکته توجه کنند که مراجعین آنها به دلیل وضعیت خاص جسمی با روحیه ی شکننده ی روبرو هستند، پس لازم است پرستاران صحیح ترین برخورد را با سالمند انتخاب کنند.

نیاز به درک بسیار

شخص سالمند به دلیل تجربه حالات روحی بسیار به درک و آرامش درونی بسیار نیاز دارد. لذا پرستار سالمند بایستی با داشتن رابطه ی صحیح و صبوری بسیار کلیه حالات سالمند را درک و او را در این مسیر همراهی کند.

محیط کاری پرستار سالمند به گونه ای است که شاید وی روزانه با مشکلات بسیاری مواجه شود پس به هیچ عنوان پرستار نبایستی مسائل شخصی خود را با حیطه کاری خود درگیر سازد زیرا این امر باعث یک رابطه ی تخریب کننده میان شخص سالمند و پرستار میشود.

بینش واقع گرایانه

از دیگر ویژگی های پرستار سالمند را میتوان به بینش واقع گرایانه وی اشاره کرد. به طور معمول کلیه امور شخصی فرد سالخورده در منزل از سوی پرستار سالمند به زمان بسیاری نیاز دارد که مراقب سالمند بایستی درک صحیحی از این مسئله داشته باشد

و براساس محدودیت های حرکتی و رفتاری سالمند به شخص سالخورده مساعدت های لازم را ارائه دهد تا با شرایط فعلی راحت تر همراه شود.

از مهمترین مشخصه های پرستار سالمند به این موضوع اختصاص دارد که قابلیت های موجود در شخص سالخورده را شناسایی کند و براساس موقعیت فعلی شخص مناسب ترین راهکارها را جهت ارتقای حس استقلال در ادا امور داشته باشد.

معمولاً پرستار سالمند در خانه در انجام کارهای شخص سالخورده مساعدت های لازم را انجام میدهد و جهت ارتقای بیشتر آمور وی را ترغیب خواهد کرد.

رعایت حد و حدود

پرستار سالمند با رعایت حد و حدود از مسائلی که سبب آزردگی خاطر فرد سالخورده میشود پیشگیری میکند. زیرا همانطور که در بخش قبلی متذکر شدیم سالمندانی که پرستاران با آنها در ارتباط ند با روحیه ی شکننده و بسیار حساسی همراه هستند.

در برخی موارد قبول وضعیت سالمند به منظور چنین شرایطی بسیار سخت بوده و ممکن است مشکلاتی را برای پرستار سالمند به همراه داشته باشد.

لذا یک پرستار سالمند متخصص و متبحر که در این زمینه تجارب بسیاری را از احساسات شخص سالخورده بدست آورده است به او کمک خواهد کرد تا اضافه بر حفظ اعتماد به نفس به حریم شخصی وی احترام گذاشته و تمامی حد و حدودها را در این بین رعایت کند.

مسئولیت پذیری

انجام تمامی پروسه ی کاری که باعث ارتقای موقعیت بهبود شخص در پرستاران و همچنین حوزه ی شغلی آنها میشود مسئولیت پذیری است.

به دلیل شرایط فعلی سالمند ایجاب می کند که شخصی از سالمند نگهداری و مراقبت کند که حس مسئولیت پذیری بسیار بالایی داشته باشد.

در هنگام مراقبت از سالمند در منزل ممکن است با مسائل بهداشتی بسیاری مواجه شوید و بررسی جراحت های شخص سالمند و رعایت تمامی نکات بهداشتی از جمله مواردی است که پرستار سالمند بایستی دقت بسیار به آن داشته باشند و تلاش نمایند تا در حیطه کاری خود مسئولیت پذیر و خوددار باشند.

در این راستا پرستار سالمند نبایستی از انجام هیچ کاری که سبب بهبود شخص سالمند میشود کوتاهی کند. ممکن است یکی از موضوعاتی که در آینده مشکلات بسیاری را جهت شخص سالمند و یا پرستار وی به همراه داشته باشد مسئولیت پذیری است، زیرا در حوزه کاری پرستاران سالمند این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

حس مسئولیت پذیری سبب می گردد تا پرستار به انجام کلیه امور فردی شخص سالمند توجه و دقت بسیار داشته باشد تا از این طریق از بروز مشکلات شدیدتر که احتمال دارد برای وی بوجود آید پیشگیری کند.

پرستاران و یا مراقبینی که حس مسئولیت پذیری خوبی ندارند هیچ زمان نمی توانند بهترین خدمات را به سالمندان ارائه دهند و در نتیجه در ارتقای موقعیت سالمند نیز موفق نخواهند بود.

مسئولیت پذیری

مهارت مراقبتی و پرستاری

از دیگر ویژگی های پرستار مجرب و متخصص را میتوان به مهارت پرستاری و مراقبتی و همچنین مهارت برقراری رابطه بسیار بالا با فرد سالمند متذکر شد.

به عبارتی پرستار سالمند اضافه بر درک درستی از وظایف مربوطه و انجام هر یک از آنها به نحو احسن بایستی از این قابلیت برخوردار باشد تا در موقعیت متفاوت مناسب ترین اقدامات را انجام دهد زیرا ممکن است مراقبت از سالمند مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد.

در این صورت احتمال دارد که تصمیم عجولانه و یا غیرمنطقی منجر به صدمات و مشکلاتی برای شخص سالخورده شود.

شاید شخص سالمند به عارضه گرفتار شود و به کمک های سریع نیاز داشته باشد که در چنین شرایطی پرستار سالمند با انجام مراقبت های اولیه و اطلاع دادن به پزشک معالج به درمان سالمند و پیشگیری از اتفاقات ناخوشایند کمک بسزایی می کند.

حفظ خونسردی

پرستار سالمند در هر موقعیتی بایستی خونسردی خود را حفظ و کلیه اقدامات سالمند را به منظور بهبود شخص سالخورده انجام دهد. حفظ خونسردی یکی از مهمترین مشخصه های پرستار سالمند است که بایستی به این مسئله دقت و توجه بسیار شود.

زیرا توانایی کنترل و خود داری خود در موقعیت های سخت و پیچیده شاید پروسه ی درمانی سالمند بیمار را تقلیل داده و یا حس اضطراب و ترس پرستار سبب بدتر شدن حال سالمند شود.

بیشتر پرستاران به علت موقعیت شغلی و تجاربی متعددی که در این زمینه بدست آورده اند به آسانی می توانند شرایط فعلی را مهار و تلاش کنند مناسب ترین تصمیم را در کمال خونسردی به منظور شرایط شخص سالمند انتخاب کنند.

البته برآورد این مسئله به زمان بیشتری نیازمند دارد اما در هنگام استخدام آنها می توانید با توجه به تجارب شغلی و حرفه ی پرستار تا اندازه ی نسبت به این موضوع شناخت پیدا کرده و درباره شخصیت او اطلاعاتی را کسب کنید. به این دلیل که حفظ خونسردی پرستار از بارزترین ویژگی های وی به حساب می آید.

کلیه موارد ذکر شده در این بخش از مهمترین ویژگی های پرستار سالمند در منزل است که میتواند به ارائه ی خدمات بهتر جهت ارتقای بهبود سالمند کمک بسیاری نماید.

حفظ خونسردی

انواع پرستار سالمند در منزل

پرستار سالمند پوشکی در منزل

نگهداری اصولی و با مهربانی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی و اصول مراقبتی به منظور نگهداری از سالخوردگانی که به دلیل شرایط جسمی نیازمند پوشک هستند امری مهم و ضروری محسوب میشود.

این امر سبب پیشگیری از ایجاد حساسیت های پوستی و همچنین زخم بستر در فرد سالمند میشود. نگهداری و مراقبت از سالخوردگان پوشکی امری شبانه روزی است و با شرایط اقتصادی حال حاضر نیز تقریباً همه ی افراد برای گذراندن زندگی مجبور به زمان بیشتری از کار و یا اضافه کاری در طی روز هستند

به همین منظور نمی توانند بهترین خدمات را به والدین سالمند خود ارائه دهند. به این ترتیب مساعدت از پرستار سالمند در خانه میتواند برای سالمندان پوشکی که نیازمند همراهی شبانه روزی آنها هستند گزینه مناسبی به شمار آید.

پرستار سالمند وابسته به تخت

در خصوص عنوان فوق بایستی متذکر شویم که این گروه از سالخوردگان که به تخت وابسته اند، به دلیل عدم توان حرکتی حتی امکان اینکه به تنهایی از تحت خود پایین بیایند را ندارند.

یا به طور کلی بایستی بیان کرد که آنها قادر به انجام هیچ کاری نیستند و تنها بایستی تحت نظر مراقب در تخت بمانند.

انجام این سری از خدمات بایستی از سوی مجرب ترین و متخصص ترین پرستاران سالمند انجام گیرد که قادر به انجام کلیه امور روزانه سالمند هستند

و علاوه بر این متدهای رابطه با این گروه از سالخوردگان که به تخت وابسته هستند را به خوبی آموزش دیده اند و می توانند در ارتقای بهبود وضعیت آنها موثر باشند.

پرستار سالمند ویلچری

Care Wheelchair Tips for Seniors (نگهداری از سالخوردگان ویلچری)، این گروه از سالخوردگان با نشستن و یا معلولیت های که بر اثر بیماری و یا عوامل متعدد به آن گرفتار شده اند مجبور به نشستن برروی صندلی های چرخدار هستند که این امر می تواند تغییرات بسیاری را در شیوه زندگی آنها بوجود آورد.

سالمندان با کمک مراقبین سالمند میتوانند در چنین شرایطی پیوسته فعال بوده و نهایت لذت را از زندگی خود ببرند.

مجرب ترین پرستاران سالمند که در حیطه کاری خود مهارت های بسیاری را بدست آورده اند میتوانند شرایط را به گونه ی برای سالمندان فراهم سازند که با موقعیت فعلی خود پیشرفت های بسیاری را در این دوره بدست آورند که این امر در روحیه ی آنها نیز بسیار تاثیرگذار است.

پرستار سالمند آلزایمری

در وهله نخست، پرستار سالمند آلزایمری بایستی محیط و شرایط منزل را از لحاظ امنیت و همچنین میزان ریسک آن جهت شخص سالخورده مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

اطمینان کامل از روشنایی راهروها، درست بودن قفل درب ها، منظم بودن منزل، تعداد آینه های بکار برده شده در منزل و غیره از جمله مهمترین نکاتی هستند که بایستی اصلاح گردند.

پرستار سالمند بایستی مواد شیمیایی و داروها را از دسترس سالخوردگانی که با فراموشی همراه هستند دور نگه دارد.

موارد دیگری نظیر تجهیزات برقی، مواد آتش زا و غیره که احتمال دارد با بی دقتی فرد سالمند سبب صدمه به خود و یا سایر اعضای خانواده شود را از دسترس سالخوردگان خارج کنید.

پرستار سالمند پارکینسون

پرستار و متخصص بیماران مبتلا به پارکینسون با مسئولیت ها و وظایف خیلی مشکلی همراه هستند.

این گروه از پرستاران سالمند بایستی افرادی متخصص در این حوزه باشند که از آگاهی پژوهشی، توانایی های بنیادی رهبری بالینی، ارزیابی نگهداری و همچنین ارائه مشاوره های لازم برخوردار باشند.

پشتیبانی و مشاوره های حرفه ای جهت سالمندان مبتلا به پارکینسون بسیار مهم است. مراقبینی که قادرند موقعیت پیشرفت عارضه را مهار و کنترل کنند و پیشنهاداتی در رابطه با داروهایی که سبب پیامدهای جانبی و یا مشکلات شدیدتر در سالمندان میشود را مدیریت کنند میتوانند در جهت ارائه خدمات مفید و موثر باشند.

با توجه به موارد ذکر شده سالمندانی که به مراقبت های درمانی و شخصی نیاز دارند بایستی پیش از استخدام پرستار در خصوص نوع بیماری و شرایط فعلی خود اطلاعات کاملی را ارائه دهند.

پرستار سالمند پارکینسون

مهمترین نکات در استخدام پرستار سالمند در منزل

جهت استخدام مراقب سالخورده بایستی به پارامترها و نکات کاربردی در زیر به آن اشاره می کنیم دقت بسیار نماید که شامل:

رتبه علمی و دانش پرستار

یکی از پارامترهای اساسی در تعیین پرستار سالمند، دقت به علم پرستاری و سوابق کاری وی است. همانطور که در بالا اشاره کردیم وظایف متعددی بر عهده ی پرستار سالمند است

مانند مدیریت موقعیت درمانی و بهداشتی فرد سالخورده، آماده سازی محیطی امن، رسیدگی به کلیه نیازهای شخصی و دادن به موقع داروها، تعامل با فرد سالمند و غیره که بایستی به کلیه این امور همچون پرستاری مجرب و متخصص در این حوزه واقف بوده و به آن جامه عمل بپوشاند.

اطمینان و اعتبار از افراد و شرکت خدمات درمانی

از مهمترین پارامترها در زمان تعیین و استخدام پرستار برای شخص سالمند در منزل جهت نگهداری با کیفیت و اطمینان از ارائه ی خدمات اعتبار است. اعتبار مراقبین سالمند را بایستی از طریق سیستمی معتبر و همچنین مدارک موجود در آن انتخاب کنید.

بطور مثال پرستاران سالمند بایستی از تجارب کاری مربوط و گواهینامه های ارزشمند علمی جهت ارائه ی بهترین خدمات به سالمندان برخوردار باشند.

مدارک معتبر بایستی از سوی انجمن های نظارت مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد که بیانگر اعتبار و استاندارد خدمات عرضه شده برای سالمندان است.

توان مالی

همراهی در خدمات درمانی و بهداشتی جهت والدین سالمند می تواند هزینه های بسیاری را در برگیرد، به خصوص در صورتی که شما به مراقبت های طولانی مدت جهت ادامه حیات و حفظ ارتقای بهبود سالمند نیاز داشته باشید.

بهتر است در استخدام و یا تعیین پرستار، هزینه حق الزحمه او را براساس سوابق کاری، بودجه در اختیار داشته و رتبه پرستاری وی انتخاب کنید.

ممکن است هزینه های مالی برای اغلب سالمندان موانعی را به همراه داشته باشد. با این وجود نبایستی اجازه دهید که این مسئله شما را  از ارائه ی بهترین خدمات نگهداری از نیازهای حرکتی و شخصی عزیزترین عضو خانواده باز دارد.

مسئولیت پذیری پرستار سالمند

نیاز است جهت استخدام و تعیین پرستار سالمند در خانه، فهرستی از خدماتی که به آن احتیاج دارید را آماده کنید و به پرستاری که جهت این امر انتخاب کرده اید ارائه دهید و متذکر شوید تا ضمن آگاهی با امور شخصی، مسئولیت ها، توانبخشی و خدمات درمانی مرتبط به فرد سالمند را به درستی انجام دهد.

در مجموع بایستی بیان کرد که پرستاران افرادی هستند که در اوج عارضه و ناراحتی و سخت ترین شرایط به ارائه ی خدمات به بهترین نحو جهت آرامش سالمندان در خانه و یا سایر مراکز درمانی مشغول هستند که در این راستا تخصص و حرفه ی آنها بسیار حائز اهمیت است. به غیر از نکات ذکر شده در رابطه با استخدام پرستار بایستی به موارد دیگری من جمله:

مسئولیت پذیری پرستار سالمند

ارائه خدمات پرستاری به شکل شبانه روزی 2) گذراندن دوره های تخصصی مرتبط 3) رفتار اجتماعی مناسب و قابل قبول در آنها نیز متذکر شد.

هزینه پرستار سالمند در منزل

تعرفه و نرخ قیمت و هزینه پرستار سالمند در خانه از سوی وزارت بهداشت و نظام پرستاری تعیین میشود. اما بایستی متذکر شد که قیمت نهایی آن با توجه به درخواست ها و شرایط شخص سالمند متفاوت خواهد بود.

ارائه ی خدمات درمانی در منزل برای سالمندان متفاوت بوده و به پارامترهای متعددی من جمله تجربه، تخصص، شرایط اقتصادی موجود در جامعه، ساعت کاری، درخواست های بیمار، محل زندگی فرد، بکارگیری از اقلام و وسایل خاص و همچنین مراقبت های درمانی ویژه که بایستی برای سالمندان عزیز انجام شود و سایر موارد دیگر میتواند برروی هزینه ی پرستاری از سالخورده در منزل تاثیرگذار باشد. علاوه بر این بایستی بیان کرد که:
1)    شرایط وضعیت سالمند 2) خدمات درخواستی 3) قدرت جسمانی

و دیگر مواردی که اضافه بر خدمات روزانه، شبانه روزی، ساعتی، شبانه و یا پاره وقت میتواند برروی هزینه دستمزد پرستار سالمند در خانه تاثیرگذار باشد.

ممکن است پرستار سالمند خدمات دیگری من جمله انجام امور فردی، آشپزی را در منزل فرد سالمند انجام دهد که این امر نیز میتواند برروی هزینه دستمزد سالمند اثر گذار باشد.

لذا بر اساس موقعیت پرستار سالمند و خدماتی که عرضه می دارند احتمال دارد مزایا و حقوق در نظر گرفته شده برای آنها بسیار باشد و از مزایایی من جمله بازنشستگی، مرخصی، بیمه، اضافه کاری هم برخوردار شوند.

در حال حاضر اغلب مراکز و یا شرکت های اعزام کننده پرستار براساس موقعیت شخص سالمند هزینه دستمزد نهایی پرستار را متذکر می شوند و در این خصوص پیش از استخدام وی توافقات لازم را با وی انجام میدهند.

هزینه پرستار سالمند در منزل

خدمات تخصصی پرستار سالمند در منزل

در این بخش سعی داریم در خصوص خدمات تخصصی پرستار سالمند در خانه مواردی را متذکر شویم که طبیعتاً میتواند سبب افزایش هزینه دستمزد پرستار سالمند شود که عبارتند از:

گفتار درمانی:

از بهترین خدمات تخصصی پرستار سالمند در خانه به گفتار درمانی اختصاص دارد به این علت که پرستار می تواند موقعیت ارتباطی و تکلم شخص را بطور کلی دگرگون کند.

شاید برخی از سالخوردگان به علت شرایطی جسمی و ذهنی که دارند با عدم گفتگو و ارتباط با اعضای خانواده همراه شوند که در چنین شرایطی پرستار سالمند متخصص به فرد کمک بسیار کرده و براساس تجارب و مهارت های که در این زمینه بدست آورده است میتواند توان برقراری رابطه و گفتگو را با شخص تا حد بسیار تقویت کند.

لازم به ذکر است یکی از تخصصی ترین خدمات در حوزه کاری پرستاری سالمند به گفتار درمانی اختصاص دارد.

چنانچه شما به خدمات گفتار درمانی برای سالمند خود نیاز دارید بایستی در زمان استخدام پرستار سالمند این مسئله را عنوان کرده تا از این طریق میزان توان فرد سالمندی که مایل است در این زمینه ارائه خدمت نماید را به طور کامل بسنجید.

همانطور که اشاره کردیم گفتار درمانی از تخصصی ترین خدمات به شمار می آید و شاید پرستار عادی از ارائه ی خدمات به سالمند معذور باشد،

لذا در هنگام درخواست و یا گفتگو با پرستار بهتر است به این مسئله دقت بسیار نماید و در هنگام استخدام وی این موضوع را به شرکت مربوطه متذکر شوید.

کاردرمانی:

در حقیقت همان بازیابی توان و نیروی از دست رفته شخص سالمند است. به عبارت دیگر سالمندانی که به علت سایر شرایط قدرت انجام کارهای شخصی روزانه ی خود را به تنهایی ندارند از این امکان برخوردارند که با کمک پرستار سالمند در خانه راهنمایی های لازم را دریافت و شخصاً به امور روزانه خود بپردازند.

از مهمترین خدمات و وظایف تخصصی پرستار سالمند در خانه به این مسئله اختصاص دارد که به این گروه از افراد کمک کرده تا مجدداً قدرت و توانی را که بتدریج با افزایش سن از دست داده اند را بدست آورند.

به عنوان مثال شاید شخص قدرت غذا خوردن، لباس پوشیدن و یا حمام را به تنهایی نداشته باشد.

در چنین شرایطی کار درمانی که به عنوان موثرترین و مهمترین خدمات تخصصی به حساب می آید به شخص کمک کرده تا ناتوانی هایی جسمانی، اجتماعی و عاطفی شخص را بررسی و نسبت به تقویت شرایط شخص اقدامات لازم را انجام دهد تا به این صورت مجدداً آزادی از دست رفته خود را تا حد قابل توجهی بدست آورند.

کار درمانی سبب گردیده که شخص سالمند علاوه بر افزایش عزت نفس، حس بهتری را تجربه کند و همچون گذشته به تنهایی بتواند کارهای شخصی خود را انجام دهد.

کاردرمانی:

در چنین شرایطی است که کاردرمانی برای سالمندان بسیار موثر و تاثیرگذار شناخته میشود بطوریکه در برخی موارد فرد دیگر به پرستار سالمند در خانه نیاز ندارد.

فیزیوتراپی:

ممکن است برخی از سالمندان به علت کهولت سن با آرتروز در نواحی مختلف بدن مواجه شوند و قادر به انجام امور روزانه خود نباشند و یا شاید به علت آسیب وارد شده به اعضای بدن به انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل نیاز داشته باشند.

در چنین شرایطی است که شما میتوانید از مزیت های پرستار سالمند در خانه بهره مند شوید و جهت بازیابی انرژی و پشتیبانی ماهیچه های فرد سالمند از مساعدت های پرستار سالمند استفاده کرده تا از این طریق سالمند بتواند موقعیت جسمانی حرکتی خود را ارتقا بخشیده و در نهایت راندمان توان جسمانی خود را بیشتر کند.

لازم به ذکر است که کاردرمانی با فیزیوتراپی متفاوت بوده و هر دو مبحثی کاملاً جداگانه ی است که در زمان استخدام پرستار سالمند بایستی به آن توجه کنید.

خدمات روانپزشکی:

اغلب سالخوردگان به علت دورانی را که سپری می کنند شاید با مشکلات روانی و بیماری های بسیاری گرفتار باشند.

بنابراین مراکز اعزام پرستار و یا پرستاران موظفند که به خدمات روانپزشکی در این حیطه کاری نیز اشاره ی داشته باشند و در این راستا مشاوره های مورد نیاز را به شخص ارائه داده تا از این طریق شرایط روحی و روانی و همچنین جسمانی فعلی را افزایش و موقعیت خود را ارتقا دهند.

ارائه ی بهتر این خدمات مستلزم علم روانشناسی است که بایستی حتماً پرستار سالمند از این تخصص برخوردار باشد تا بتواند مراحل درمانی سالمند را بهتر مدیریت کند.

متخصص تغذیه:

مشکلاتی من جمله فشار خون بالا، دیابت، چربی خون و غیره ممکن است برای شخص سالخورده محدودیت های غذایی متعددی را به همراه داشته باشد.

لذا پرستار سالمند نیز بایستی شرایط ویژه ی غذایی شخص سالمند را رعایت و براساس مشکلات شخص مناسب ترین برنامه غذایی و همچنین پیشنهادهای استانداری را در این راستا به فرد سالخورده ارائه دهد تا از این طریق از روند بیماری در شخص جلوگیری و به حفظ سلامتی آنها نیز کمک بسزایی کند.

متخصصین تغذیه در خانه هم می توانند در کنار پرستار سالمند حضور داشته باشند و موقعیت فعلی سالخورده را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند و دستورالعمل های جدیدی را در این خصوص به شخص پرستار سالمند و یا سایر اعضای خانواده فرد عرضه دارند.

در مجموع بایستی بیان کرد که پیروی از دستورالعمل های غذایی استاندارد و مفید می تواند اضافه بر تحت تاثیر قرار دادن موقعیت روحی و جسمی شخص سالمند سبب تسریع پروسه بهبودی شخص شود.

متخصص تغذیه:

نتیجه گیری

در حال حاضر نیازمندی های متعددی جهت مراقبت و پرستاری از سالخوردگان مشاهده میشود و با توجه به اینکه سالمندی از اصلی ترین دوران زندگی هر شخص به شمار می آید و شاید به علت مشکلات مختلف و یا کاهش توان بدنی قادر به انجام امور روزانه ی خود نباشند، مسئله پرستار سالمند در خانه بسیار حائز اهمیت میشود.

به همین منظور لازم است جهت نگهداری از والدین سالمند خود از مجرب ترین پرستار سالمند در خانه بهره مند شوید.

پرستاران سالمند وظایف گسترده ی را جهت مراقبت از سالمندان انجام میدهند که نیاز است در زمان انتخاب آنها به ویژگی های بارز پرستار و همچنین تخصص های که در این زمینه بدست آورده اند دقت بسیار نماید.